| marriancosmin a întrebat:

Salutare, in gimnaziu am filmat in timpul unor ore, doar pentru a-mi amintii acele momente, desigur totul pe ascuns. Am scos cele mai bune momente din inregistrari si am facut un video ce contine toate momentele frumoase din timpul orelor. Intrebarea mea este daca il pot incarca pe YouTube sa-l vada toti fostii mei colegi, fara a exista un risc, gen sa ma dea in judecata, sau ceva rolling on the floor Ar fii foarte accesobil pentru toti cei din clasa mea. Deci ce ar trebui sa fac?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm ca nu iti poate face nimeni nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa imi dai si mie link sa vad cam cum era la voi.

Eu nu vreau sa mai imi amintesc nici in ruptul capului de scoala generala.
Vai samar ce am mai suferit.
Cei drept asta acum foarte mult timp.

| Seby52 a răspuns:

Teoretic nu ai voie sa filmezi in institutie, dar daca vrei sa ajunga videoclipul doar la colegii tai poti sa-l faci Nelistat, astfel doar utilizatorii cu link-ul pot accesta videoclipul, nimeni altcineva nu-l poate vede. happy

Bula
| Bula a răspuns:

Gandeste asa: daca altcineva ar fi facut acel film si TU ai vrea sa te legi de el, sa-i faci rau, atunci ai gasi ceva de care sa te poti lega?
Daca da, atunci nu risca.
Saca nu, atunci postezi pe propria ta raspundere, asa cum scrie si in regulamentul Youtube.

| 19adrian19 a răspuns:

Dupa cum stiu te pot da in judecata doar persoanele care apar in video. Fosti colegi nu cred, eventual profesori sa te puie pe ganduri! Da totusi oricine se bucura cand vede ceva din trecut! Ce o fost o fost... si poti sa stai linistit nu e asa simplu sa dai pe cineva in judecata! Nimeni nu se complica cu asa ceva. Lasa linkul sa vedem si noi!winking

| Iunix a răspuns:

Dacă îl încarci pe Youtube, sau oriunde pe net ar fi frumos din partea ta să le blurezi fețele profesorilor sau chiar și colegilor tăi.
Sau nu-l pui nicăieri pe net.

| KanezuY a răspuns:

Nu te da nimeni in judecata, daca vor fostii tai colegi sa nu apara in clip le blurezi fetele si cele ale profesorilor.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Nu este in regula sa folosesti imaginea altcuiva fara acordul acestuia. Oricare dintre persoanele implicate ar putea sa te dea in judecata pentru incalcarea dreptului la imagine.

Daca doresti insa sa incarci clipul pe propria ta raspundere, asigura-te ca nu il listezi public, ci privat, astfel incat doar cei cu acces la link sa-l poata vizualiza.