| timidu89 a întrebat:

Salutare! Tot primesc cereri de prietenie de la persoane straine pe Facebook, se ascund in spatele conturilor escroci. Una ca are cancer si vrea sa imi dea zeci de mii de euro, am ignorat mesajul, femeia s-a transformat intr-un negroteu mai tarziu. Si pe telegram cu metoda de castig recent, am blocat persoana si am raportat-o. Chiar nu mai exista oameni normali la cap? Au ceva informatii ca persoana respectiva ar avea bani? ori aleg la intamplare posibilele victime? La Facebook-ul meu nu scrie nici de unde sunt laughing

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Astia merg la intamplare si actioneaza pe toate platformele si domeniile.
de exemplu sunt destui din afara care te abordeaza si pe siteurile de vanzari care nu au impus restrictii suficiente, unii cer de exemplu sa le dai datele cardului ca iti fac ei plata la ce ai de vandut laughing
ei incearca la mii de persoane pe luna stiind ca gasesc cel putin 1 fraier
au tot felul de metode si de inventii care mai de care, isi promoveaza anunturi cu bani prin Facebook de exemplu si promit altor fraieri cu 100 de dolari ultimul model de iphone, arata si poze cu paleti de telefoane iphone ca si cum ei au fost acolo si au facut pozele etc
In ziua de astazi daca esti limitat, lacom si vrei sa castigi bani nemunciti si usor, esti cel mai rapid si sigur pacalit de escroci

| lpavel a răspuns:

Aleg la intamplare! Dar nu e asa greu sa le dai block...

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Cred că escrocii trimit la cât mai multe persoane astfel de mesaje, poate s-o nimeri vreun fraier.
Eu am mai văzut chestii din astea în comentarii la știrile distribuite pe Facebook, dar direct nu am primit astfel de abordări până acum.
Dă-le block direct și ai rezolvat.