| Dobrinx a întrebat:

Salutare TPU! Sper ca nu am gresit categoria! Am o intrebare legata de " Un cod criptat "

Un cod criptat care se poate decripta folosind o cheie unica. Intrebarea mea este, poate fi acest cod manipulat?

Adica, poate el, prin diferite chei, codul criptat sa afiseze alt mesaj?
*De exemplu daca il decriptez cu cheia x el sa imi afiseze "Salut" iar daca in decriptez cu cheia y el sa afiseze" Buna". Este o informatie destul de importanta de care am nevoie si m-am lovit putin de ea big grin Mersi de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Criptarea se face prin inlocuirea codurilor (de caractere) dintr-un material digital sau scris, dupa niste reguli bine stabilite.

Un material se poate decoda corect doar intr-un singur fel, aplicand codul de decodare (unic) si o formula matematica stabilita. Daca careva difera, atunci si rezultatul decodarii difera si devine neinteles.