| Zeppyk a întrebat:

Salut,

Am si eu urmatoarea problema.

Am la yala de la usa de la intrare 6 chei. 5 albastre si una neagra.

Pana acum cele 5 albastre functionau perfect, fara nici o problema, pana cand intr-o zi, negasind cheia mea albastra, am luat o cheie la intamplare din setul de chei ramase, nimerind-o exact pe cea neagra.

Am descuiat si incuiat usa cu cea neagra, si de atunci nu mai functioneaza nici o cheie dintre cele albastre.

Din cate am inteles, acea cheie neagra este cheia "constructorului" si ar fi trebuit sa se dezactiveze imediat ce cheile albastre erau folosite. L-a mine s-a intamplat exact invers.

Are cineva idee despre cum sa fac sa pot folosi din nou cheile albastre? Banuiesc, ca ar trebui sa existe un sistem de deblocare.

P.S. Nu pot lua legatura cu furnizorul usii, deoarece nu stiu de unde a fost cumparata si nu am nici cum sa aflu.

P.S.2. Nu exista nici un fel de marca sau de model pe usa.

P.S.3. Puteti vedea diferenta dintre chei aici daca ajuta cu ceva : http://www.cpumem.com/chei.jpg

Va rog sa va abtineti de la raspunsuri impertinente sau obscene, am nevoie doar de un raspuns concret, daca se poate sau nu se poate face ceva.

Ultima varianta este sa duplic cheia neagra, dar nu vreau asta.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| liviustaicu a răspuns:

Are o problema butucul.
Aveti 2 posibilitati... 1 schimbati butucul si sa setati inainte de montaj dupa cheia cea neagra sau faceti copi dupa cea neagra. Dar costurile sunt identice butuc nou sau 4 chei facute copi pret in jur de 50 ron. Am avut si eu aceeasi problema dar eu pierdusem cheia neagra si nu mai puetam intra in casa. Am batut pe google deblocari usi si am sunat la http://www.deblocari-usi.ro Ei mi-au deblocat usa si mi-au multiplicat cheile.

1 răspuns:
| Si_Atat_Florin_1992 a răspuns:

Mi s-a intamplat exact cum ti s-a intamplat tie. n-ai ce sa-i faci. decat sa duplici cheia sau sa schimbi yala. in caz contrar schimbi usa cu totul.