| Ene_Robert_Marian_1997 a întrebat:

VA ROG AJUTATI-MA! SUNT PANICAT NU STIU CE SA FAC, MI-E FRICA.
Acum 3-4 min am vazut ca am camera aprinsa si m-am uitat la ea si dintr-o data imi apare o fereasta sus stanga si scria ceva gen Admin joined sau ceva, nu stiu ce s-a intamplat, VA ROG DACA STITI CE SA FAC AJUTATI-MA, MI-E FRICA!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

La ce camera? laptop, telefon?

23 răspunsuri:
| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru Ora de net):

Laptop

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Pune preventiv o folie de hartie sau ceva pana ne dam seama. Si trimite-mi un printscreen cu toate aplicatiile ce ruleaza acum. CTRL+ALT+DEL -> si te duci la task manager -> dupa la processes.
Fa poza cu prtSC(printscreen) si pune-o pe un site online pentru poze rapide, oricare merge (ex https://prnt.sc/
)

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Uite cum sa iti opresti camera daca ai nevoie:
Right-click the Start button.
Click Device Manager.
Click the dropdown arrow next to Imaging devices.
Right-click Integrated Camera — note that this could change depending on the hardware in your laptop.
Click Disable.
Click Yes.

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Nu se vad toate, trimite mai multe poze ca sa imi dau seama daca este vreo aplicatie care merge in fundal suspicioasa.(background proceses ma intereseaza)

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru TheCrusader):

Ba dar de ce mi-a aparut aia? era un fel de program si acolo mi-a zis Hello romanian si dupa ce am vazut am inchis repede laptop-ul si acum nu mai vad ca e camera on

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Ce faceai pana atunci? (ce ai facut cu laptopul in ziua asta?)

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru TheCrusader):

Deci am venit de la scoala si am stat pana pe la 8 si am aprins laptopu, am stat pe Youtube si dupa am vazut ca am camera pornita si m-am panicat

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru TheCrusader):

Baa cred ca am gasit ceva imd iti dau poza

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Deci sa inteleg ca ai folosit numai chromul? Sti cumva daca mesajul ala a venit de la chrome sau de la o alta aplicatie?

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru TheCrusader):

Ba ti-am dat poza cu un program care il aveam la programe si cred ca ala e problema,

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru TheCrusader):

I-am gasit locatia si l-am sters, zi-mi si mie un antivirus sigur si bun, fara avast si ccleaner

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Nu merge numai sa il stergi; uite aici ce trebuie sa faci http://www.pcviruscare.com/blog/remove-winmgr-exe-easy-removal-process
Cred ca e mai usor sa reinstalezi windowsul, dar fa cum vrei.
La antivirusuri, cele gratis nu sunt bune; bun este mcafee

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru TheCrusader):

Ok mersi, te las dau resetare la windows

| TheCrusader a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

Kaspersky Virus Removal Tool
http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool?form=1
m-am uitat la niste forumuri si pentru uni asta a mers

| Marioion a răspuns:

La telefon sau la laptop. Pune o foaie lipita cu scoci și șterge Windows-ul poți să fi urmărit de cineva

| cristinuseundezastru a răspuns:

E legat de hack.ul utilizat de tine in minecraft pe data de 1 aprilie 2017

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru cristinuseundezastru):

Ce hack de minecraft ma? ca nu ma joc minecraft

| cristinuseundezastru a răspuns (pentru Ene_Robert_Marian_1997):

I have a premonition

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Ne pare rău că ai întâlnit o astfel de situație neplăcută. Cel mai probabil ce s-a întâmplat a fost cauzat de un virus. Te sfătuim să îți salvezi datele din computer pe un dispozitiv extern și să îți reinstalezi sistemul de operare. Pe viitor, este bine să reții că pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important să folosești un antivirus. În cazul programelor antivirus, nu există o soluție care te va proteja sută la sută, dar indiferent de programul ales (chiar și o variantă gratuită), este bine ca el să fie actualizat constant. Dacă un antivirus nu își actualizează zilnic baza de date el nu va putea să te protejeze de noi atacuri apărute și nu va fi deloc util. În acelasi timp, e bine de reținut că și tu ai un rol activ în a-ți proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicații străine și nu da acces altora la computerul tău.

| Ene_Robert_Marian_1997 explică (pentru Ora de net):

Mersi ca imi raspunzi dupa 7 luni