| yyyyyooooo a întrebat:

Am 2 gantere si vreau sa ma antrenez acasa exercitii numar rep program??

Răspuns Câştigător
| Hukez a răspuns:

Sunt multe lucruri pe care poti sa le faci cu 2 gantere. Uite o serie de exercitii:
Flexii cu ganterele alternativ
Flexii alternativ
Ciocane in Y
Extensii deasupra capului
Ridicari laterale din sezut
Ridicari frontale din sezut
Impins deasupra capului din sezut
Flexii ale incheieturii cu gantera
Fluturari din inclinat
Fluturari din declinat
Flotari in gantere
Impins la piept din inclinat
Impins la piept din declinat

6 răspunsuri:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Faci cat te tine. Important e sa le alterezi. Un pic de piept nu strica, deci va trebui sa stai pe spate si sa bagi in fiare cu hotărâre. happy

| Hukez a răspuns:

Si as vrea sa adaug: Daca ai sub 18 ani lasa ganterele si du-te la un sport serios(KO, inot, baschet, handbal etc.)

| Jipa95 a răspuns:

Fa-ti un program al tau si trage de ele cate 30-60 minute in continuare. Daca faci cand ai tu chef, degeaba faci. De asemenea iti recomand sa bei si cate un pahar de lapte inainte sau dupa ce ai terminat antrenamentul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jipa95):

Cu ce il ajuta un pahar de lapte? Laptele incetineste absorbtia proteinelor, de-aia cel mai bine e sa bei doar seara ( sau chiar deloc ).

si 1 pahar are foarte putine proteine. poate 12-15 pahare, sa obtii necesarul proteic, de-aia mai bine mananci o friptura cu orez inainte + o friptura cu cartofi dupa.

carnea are 20 % proteine, laptele are 3 %, deci de aproape 7 ori mai putin.

| Jipa95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu stii mai bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jipa95):

Tine minte : lapte doar seara, inainte de culcare. Atunci e momentul pentru proteine cu absorbtie lenta ( caseina ).

In rest, proteina cu absorbtie rapida.