| FitMonkey a întrebat:

As vrea sa stiu daca valorile din acest tabel sunt reale

http://calorii.oneden.com/Calorii-Oua/
adica albusul de ou 11gr iar galbenusul 16? eu auzisem ca galbenusul are o cantitate mica de proteine.

si as vrea sa stiu ultimul din tabel "praf de ou" in ce consta? de unde pot face rost? vad ca are o cantitate mare de proteine.

multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1 bucata albus de ou = 40 de gr?

poate ou de strut, in niciun caz de gaina happy

| Cosmin86 a răspuns:

Ah, uite mai jos, ou de gaina are cam 12.6 gr de proteine INTREG, adica albus + galbenus, un ou de 55 de grame.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Un ou are in medie de 7g proteina tot. Albusul=4g, Galbenusul=3g.
Praful de ou din cate stiu nu este bun, am citit despre el si se foloseste numai la restaorante...Nu se absoarbe s-au nu stiu cum(am citit despre el cu vreo 4 luni in urma deci de aceea nu mai stiu)
Dar daca te incapatanezi sa cumperi stiu doar ca se vinde la sac si numai de la distribuitori originali.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Da sunt adevarate...happyda mai mult albusul se mananca happy, multi separa galbenusu de albus happy