| Alexalex1000 a întrebat:

Salut TPU! Fac sport și mănânc 4 oua pe zi, pe săptămână 28 și pe lună în jur de 100 și ceva. Este bine?, este sănătos? Unii zic că este altii nu... Aștept răspunsuri. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| CLaludiu1234 a răspuns:

Cu tiate ca faci sport 4 oua pe zi zilnic e foarte mult, poti manca 2, 3 oua la 2 zile sau 1 ou pe zi,include in alimentația zilnica banane, afine, si o gama variata de fructe si legume pentru a nu mai consuma atâtea oua, poti manca din când și câte un baton proteic, fiindca are proteina care se asimilează rapid în corp

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foarte multe ouă pe zi. Alimentatia nu este bazată doar pe ouă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.sfatulmedicului.ro/......lnic_16012
Deci, 2-3 pe zi la sportivi, dar Harvard recomanda doar un ou e zi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

4 oua este foarte mult, se maninca un ou maxim două pe saptamana, dar nimeni nu respecta sfatul medicilor.

| eliancodrut a răspuns:

Baba CristidinBucuresti a dat-o din nou in bara. Ea se considera mai stiutoare decat medicii.
Recomandat 7 oua pe saptamana. Poate fi ceva si mai mult sau mai putin, dar fara exagerari.

| vatadezahar24 a răspuns:

4 ouă este mult pe zi, 2 ouă sunt destule!

| Garni28 a răspuns:

Pai vezi, stii singur raspunsul: 'unii zic ca este altii nu'. Deci stii ca parerile sunt impartite, asa ca tu continua sa faci ceea ce este benefic pentru tine, incearca sa faci o pauza de la atatea oua... si vezi cum te simti. Excesele nu sunt niciodata sanatoase. Mananca si alte mancaruri bogate in proteine, mesele sa fie cat mai diverse. Mazarea este de asemenea bogata in proteine.

| crowleydark a răspuns:

Salut! Este mult 4 ouă pe zi. Explicația este simplă. Prin consumul gălbenușului din ou crești nivelul de colesterol din sânge și de aici apar probleme. Bodybuilder-ii folosesc albușul de ou, ceea ce este perfect sănătos. Este necesar să consumi ouă, mai ales că faci sport. Dar încearcă să te limitezi la 1 ou pe zi, poți să-l pui în blender într-un milkshake proteic, sau poți să-ți faci șodou. Se prepară în felul următor: 250 ml lapte cald (nu fierbite, că face mierea toxică), 1 linguriță de miere, un praf de scorțișoară, și 1 ou, toate mixate.

| Aurelian321 a răspuns:

Scurt și simplu.
Atâta timp cât te simți bine și nu ai reacții adverse din cauza lor este perfect santos. Toți sportivii de performanta consuma în cantități similare ție "ouă", mai ales în shake-uri proteice și omlete.

| oleoaicaadevarta a răspuns:

Exagerat de multe oua! veți deveni și dumneavoastră un ou cel mai probabil!

| Nararym a răspuns:

Mananci doar ouă, sau si altceva?