| alexx102428 a întrebat:

Biliardul si Snokerul sunt același lucru? Sau care e diferenta intre ele?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, sunt 2 sporturi de masa diferite. Diferentele sunt greu de explicat aici, poti cauta si pe Google cum se joaca snooker, biliard probabil stii deja.

| JackR a răspuns:

Desi "principiul" este acelasi (lovesti o bila cu varful unui bat), snokker-ul si biliardul sunt total diferite.

Snooker-ul se joaca cu o bila alba (cue ball), 15 bile rosii si 6 bile colorate in galben, verde, maro, albastru, roz si negru. Bilele rosii valoreaza 1 punct, celelate, in ordinea de mai sus, de la 2 la 7 puncte. Scopul jocului este sa introduci bilele in buzunarele mesei, lovindu-le cu bila alba, in alternanta o bila rosie-o bila colorata, acumuland puncte. Bilele rosii raman in buzunar, bilele colorate sunt repozitionate pe masa dupa fiecare introducere. Punctele corespunzatoare fiecarei bile se aduna si dau scorul jucatorului.

Biliardul are mai multe stiluri de joc: "8-ball", '9-ball", "carambol" etc., fiecare cu reguli specifice.

Alte deosebiri:
- masa de snooker este mai mare si are buzunare mai mici decat masa si buzunarele mesei de biliard. Deasemenea bilele de snooker sunt mai mici decat cele de biliard.
- tacul ("batul") pentru snooker este mai lung si are varful mai subtire decat tacul de biliard.
- la snooker se pot folosi si elemente de sprijin ajutatoare pentru tac. La biliard tacul se sprijina numai pe mana.
- la snooker se foloseste un singut tac. La biliard exista tacuri "specializate", in functie de felul de lovitura (spargere, lovituri comune, lovituri "pe verticala").

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Biliardul si snooker-ul numai la categoria 'sport' nu intra ele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

E parerea ta, eu consider si darts-ul sport.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Multe glume se vor numite sporturi, dar in realitate se vede ce sporturi conteaza si ce sporturi sunt luate in spirit de glume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu cred ca poti spune ca Ronnie O'Sulivan nu e sportiv. Nu mai continui discutia.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tine-ti parerea, pentru mine e doar un jucator profesionist de snooker,, nu si sportiv.

| JackR a răspuns (pentru Drimmero):

Este adevarat ca, la modul 'amator" (la fel si darts), se practica in baruri/pub-uri. Dar la nivel competitional adevarat, sunt sporturi. Oamenii aia chiar se antreneaza si nu este vorba numai de lovit bilele. Fac pregatire fizica si psihologica, altfel nu ar rezista unui meci de cateva ore (mai ales la snooker).

| georgyanaaa a răspuns:

Sunt diferite chiar daca sunt de masa