| DariaPaula11 a întrebat:

Bună!
Am 11 ani și am 1.39 înălțime și sunt cea mai mică din clasa (la înălțime) cum as putea crește mai înaltă? Îmi vor zice baschet sau altceva dar eu stau la țară și nu pot practica.
Am o prietenă care are 1.50...cum aș putea crește mai înaltă?

2 răspunsuri:
| bustamante a răspuns:

Poti lega un cerc de sura si sa te joci cu mingea sa o arunci cat mai sus si sari toata ziua sau cat ai chef. Probabil trebuie sa fi atenta sa nu ridici greutati pana la varsta de 18-19 ani peste 15 kg.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Parintii tai ce inaltime au? Posibil sa ai o pubertate mai intarziata si sa cresti un pic mai tarziu. In orice caz n-ar fi rau sa te consulte un medic endocrinolog ca sa vezi daca totul e in regula cu tine. Dupa tabele inaltimea ta este in limitele normale dar in partea de jos a intervalului. Mananca suficient si variat mancare sanatoasa, dormi min. 8 ore pe noapte, fa miscare cat de multa poti.