| Ionut113123 a întrebat:

Am 13 ani fac 14 ani si vreau sa imi incerc talentul la fotbal. Stiu ca unii vor zice ca e prea tarziu si ca unii incep la 7-10 ani dar nu imi pasa, o sa ma antrenez mult pana o sa ajung la Nationala Romaniei. Asa sa trecem la subiect, vreau sa ma duc la o echipa din liga 3-4, am talent adica stiu sa dau o pasa, un sut si sa fac un dribling, la mine in sat nu exista echipe stabile, adica azi sunt maine nu mai sunt. Eu nu am mai jucat fobal de 7 luni pentru ca m-am operat de apendicita. Intrebarea mea este daca exista o echipa in Romania care cresc juniori de varsta mea. Nu ma intereseaza salariu sau ceva de genul asta, ma intereseaza sa joc.

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Nu e deloc tarziu. Poti sa te inscrii pana la 18 ani. Te-ai gandit ce post sa joci? Fotbalul nu inseamna doar o pasa, un sut, un drigling ci un talent mare. Centre de juniori in ziua de azi rar mai vezi in Romania mai ales de la caderea comunismului au disparut o groaza de centre. Daca esti pe langa constanta poti sa incerci la Academia de fotbal Gheroghe Hagi, daca esti pe langa Bucuresti poate steaua sau dinamo desii nu cred ca mai au nici ele centrele din trecut.Mai bine te-ai inscrie intr-o echipa din satul tau mai slabuta daca esti la inceput, oricum sper ca esti constient ca va trebuii sa joci bine si ca va trebuii sa ii convingi, dar trebuie sa te hotarasti pe ce post sa joci adica daca vrei sa joci ca atacant, mijlocas, fundas, portar.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani este tarziu intr-adevar pentru vreo liga de fotbal, dar asta nu te impiedica sa bati mingea pe maidan in fiecare zi, cu tot talentul pe care-l ai.
Oricum, nu ai cum sa primesti salariu ca copilas, care joaca fotbal, asta ar trebui sa stii pana la varsta asta!

| AlexDarius3 a răspuns:

A da, daca esti asa tanar nu te astepta nicidecum la bani pentru ca nu vei primii si fara o legitimatie de fotbalist junior fara sa demonstrezi ca ai facut ceva chiar si la o echipa din alea nu te vor primii la echipe din alea din liga 3-4.

| Necunoscutu92 a răspuns:

Am un prieten care a început sa joace la 18 ani iar in TJ JIU si acum a ajuns la o liga mica de fotbal din Constanta acum are 21 de ani