| umbra09 a întrebat:

Buna am niste intrebari referitoare la muschi spatelui cei laterali care fac forma spatelui in V si de muschi de la ceafa
Care sunt cele mai bune exerciti pentru ei ce exercitiu da cele mai bune rezultate pentru spate sa i latesti ramat cu bara in T ajuta la muschi spatelui sau indreptari???
Ce exerciti cunoasteti pentru muschi spatelui si gatului

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Marele dorsal dau forma de V, trapezul mic si sterno-cleido-mastoidian sunt aia de la ceafa si gat.
Indreptari, tractiuni, ramat cu priza larga. Astea lucreaza cel mai bine dorsalul. Pentru trapez ai 1 singur tip de miscare gen ridicari din umeri. Alege haltera sau gantere si ridici din umeri impingand omoplatii intre ei si pieptul scos in fata.

| umbra09 explică (pentru JohnnyBi):

Mersi mult boss big grin
O data ce esti expert in culturism poti sa imi mai raspunzi la o intrebare?
Acum 2 zile cand am inceput sa lucru la umar intens dupa primul antrenament mi s-au facut niste vergeturi... sad cum pot sa scap de ele sau macar sa previn aparitia altor vergeturi sunt disperat nu mai pot face sala din cauza vergeturilor sad

| JohnnyBi a răspuns (pentru umbra09):

Vergeturile sunt doar fizice. nu implica nimic altceva de genul dureri sau altceva. sunt creme care vindeca vergeturile roz. odata ce devin albe doar cu laser sau bisturiu mai scapi de ele. du-te la o farmacie si intreaba

| umbra09 explică (pentru JohnnyBi):

Mersi din nou, regret ca datile trecute neam contrazis cu proteinele indiferent cine avea dreptate
Hei ramat cu priza larga da mai bine rezultate ca cel cu priza ingusta adica sti tu bara aia ce are la un capat greutati si capatul celalalt sta pe podea happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru umbra09):

Prize diferite lucrezi mai mult o alta parte a muschiului. spatele are 5 sau 6 muschi care lucreaza. dorsalul creste atat in grosime cat si in latime, la fel si restul. eu la antrenament lovesc toate punctele spatelui: tractiuni priza larga si ingusta, ramat priza larga la bara si ramat cu gantera. asa lucrezi atat latime cat si "adancime". adica vazut din plan frontal sau lateral. la fel si pieptul. creste in grosime si latime. deci indiferent ce lucrezi, cat timp faci corect exercitiul iti lucreaza grupa respectiva. nu fa la inceput accent atat de mare pe portiuni, baga spate sa il faci mare. prioritate faci la grupe deficitare dupa ceva ani sa le egalezi, dar acum baga tot ce poti. nu te uita ca lucreaza X parte a muschiului Y in nu stiu ce mod. lucreaza muschiul X e de ajuns.

| umbra09 explică (pentru JohnnyBi):

Eu vreau sa ma latesc foarte mult in spate deoarece sunt cam slab vreau sa castig in masa musculare ca sa am cateva kg in +
Cel mai bun exercitiu pentru latirea spatelui care ar fi ramat cu priza larga?