| ZdobșiZdub a întrebat:

Bună, am o întrebare, știu ca e mai tâmpită dar na. Oare știți voi sa fi existat echipe din liga a 2 a și a 3 a care sa fi câștigat Liga Campionilor sau Cupa UEFA?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar ca este tampita!
Nu stii ca numai echipele din prima liga pot participa in asemenea competii? Si daca nu pot participa echipele din urmatoarele ligi cum sa castige?

| ZdobșiZdub explică (pentru Ioandelasal):

Pai ma gândeam ca dacă câștiga Cupa respectivei tari ajung în turul preliminar al Cupei UEFA și acolo au o șansă

| Ioandelasal a răspuns (pentru ZdobșiZdub):

In prezent nu mai exista Cupa UEFA, exista Liga Campionilor, Europa League si Conference League.
In urma cu ceva ani a existat Cupa campionilor, Cupa Cupelor si Cupa UEFA, dar n-au fost castigate de vreo echipa din liga a doua.
Si trebuie sa-mi cer scuze, nu m-am gandit ca acum vreo echipa din liga a doua, cu atat mai putin din liga a treia, ar putea castiga cupa intr-o tara, ma gandeam doar la campionat.

| ZdobșiZdub explică (pentru Ioandelasal):

Pai am văzut ca a fost acum vreo zece ani o finala în Cupa Angliei în care o echipa din liga 2 o bătea pe Manchester City

| ReddY25 a răspuns:

Nu se poate asta

| Motisor a răspuns:

Nu există așa ceva

| cristiborodi a răspuns:

Salut, nu s-a intamplat asta dar de exemplu poate o echipa sa ajunga intr-o cupa europeana cu ajutorul cupei tari respective. Dau un exemplu, orice echipa din Anglia din liga 2 care are licenta /patron si castiga cupa joaca in europa league, acum ca o castiga sau nu nu stim. Asta este aproape imposibil.