| Dragutzu_Vina_1999 a întrebat:

Am si eu o problema! De mai mult timp am o umflatura sub genunchi mai exact la terminarea tibiei de la piciorul stang! Nu ma doare decat daca apas in zona respectiva! Un raspuns va rog? happy

2 răspunsuri:
| StefiChan8D a răspuns:

Daca te-ai lovit sau ceva atunci te duci la doctor. Chiar daca n-ai nimic tot mai bine te duci, poate fi ceva lipsit de importanta dar poate fi si foarte nasol. Adica te duci la doctor

| Infoxpert a răspuns:

Despre ce zici tu cred ca e vorba de rotula. Eu cred ca ai boala Osgood-Schlatter. Nu te speria nu e chiar o boala laughing
O am si eu, s-ar putea sa o ai si tu. Daca peste o saptamana sau 2 iti recomand sa-ti faci un renghen!
Mai ales daca te doare cand faci sport. Este foarte important sa nu faci prea mult sport la picior. (mai ales daca alergi sau joci fotbal)
Ce este boala Boala Osgood-Schlatter:
Din cauza pentru ca muschiul se dezvolta prea tare inpunge intrunfel osul, iar din cauza asta s-ar putea sa te doara pe tine.
Important este daca ai sa vezi ca nu o sa te mai doara pentru un timp sa nu crezi ca nu tia trecut inca, daca nu o sa te mai doara pentru 1 luna atunci e bine happy
Cum sa nu mai ai problema:
am mai zis ca sa nu faci sport si trebuie sa tii caldura acolo, recomand genunchiera!
In vreo 2-3 ani va trece (pentru ca osul si el se va dezvolta si se va largi), dar este foarte important sa nu faci prea mult sport.
Du-te la renghen sa fii sigur ca nu ai Boala Osgood-Schlatter