| tinuolaru1234 a întrebat:

Salutare! După câțiva ani, abia acum am luat în serios o întâmplare veche.
Mai exact în liceu, când un coleg cu kg masive a picat peste piciorul meu stâng. Nu l-a rupt, nu am avut nimic atunci, o durere însoțită de amorțeală. După ceva timp piciorul este ca acum, mai exact eu nu simt pe o porțiune de câțiva cm acel mușchi din spatele tibiei (mușchi gambă) sper sa-i zic bine. Pe lângă că e amortiț în zona aceea unde a picat, la palpare se simt niște noduli (se simt acești noduli fix după incident).
De atunci N-am avut nici măcar o problemă cu piciorul stâng. Nu mi-a amortiț, nu mă doare, etc. Doar simt acei noduli și amorțeala cănd ating mușchiul. Ce îmi recomandați? Este de speriat totuși? De la incident sunt 5/6 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil de atunci multe alte accidente s-au mai intamplat, poate are sau nu are legatura directa cu acel eveniment

| tinuolaru1234 explică (pentru Simpatic):

Din contră, știu sigur ca de atunci este parțial amortiț mușchiul de la piciorul stâng. Chiar din momentul in care a picat fostul coleg peste mine

| Simpatic a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Atunci stii sigur ca e nevoie de mers la medic

| Violleta2022 a răspuns:

O radiografie ar fi recomandata si concludent, vaznadu-se clar ce ai acolo.
Sanatate multa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți recomandăm un drum la medic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti recomand sa mergi la medic.

| relian a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, ar fi bun un specialist ortoped, la medicu de famile sau alti doctori irosesti timpul.
Acolo o sa iti faca o raza, daca la razxa e totul in regula, o sa te trimita sa faci RMN, acolo se vad muschi, tendoane, ligamente etc, daca e ceva in neregula.
Ceva s-a intamplat cand spui ca a cazut cineva peste piciorul tau, cred ca or fi ceva nervi care sunt acolo tasati, ori ceva ii atinge si de acolo acea amorteala, ori ca nu simti nimic acolo.

Cauta un ortoped mai bun, sa stie ceva meserie, nu te lasa doar asa ca lasa ca nu-i nimic, tu le spui ca vrei sa rezolvi, ori macar sa stii sigur ce problema este acolo, un diagnostic clar si sigur.

| ReddY25 a răspuns:

Doctor

| Sophieka a răspuns:

Ce altceva sa iti recomandam si sa iti spunem decat sa mergi la un medic si eventual sa faci o radiografie?

| tinuolaru1234 explică (pentru Sophieka):

La asta oricum m-am gândit. Nu știu dacă e de rău sau e acceptabil?