| Roooxxxanaaa08 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de arte martiale.
Sa termin 8 clase si mai departe sa continui la un centru de arte marțiale.
Explicați-mi si mie cum sta treaba.
Am un internat acolo? Va trebui să plătesc?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Daca nu te duci la templul shaolin, nu prea ai nici un internat
poate daca vrei sa studiezi NUMAI arte martiale, insa nu prea stiu unde
altfel de 2-3 ori pe saptamana, cand te duci la antrenament, nu prea e nici un club cu internat, cel putin din cate stiu eu

| Simpatic a răspuns:

Pustiulica tu te visezi in China sau Japonia si astea in trecut, adica acum 100 de ani.
Cred ca ai vazut povestea lui IP Man- antrenorul lui bruce lee si crezi ca este precum acolo.
Nu ai unde in Romania sa faci o profesie din arte martiale, cei mai buni se duc pe banii lor pe la competitii, adica majoritatea au un job stabil de unde castiga iar restul este hobby.In Romania la sporturi de contact se pare ca din k1 se castiga dar si acolo 2-3 nume fac bani, stim cine negroteiul Beny, morosanu care se retrage, daniel ghita care s-a retras si inca cativa.N-am auzit de karatisti in schimb sa castige mii de euro pe un meci, si daca or fi nu in competitii nationale aici in tara, cum nici boxul aici in tara nu este platit ci tot ina afara.
Deci despre ce internat si ce arte martiale vorbim, cred ca confunzi tara sau mai ales regulile de baza.
Si in China sau Japonia care-s parintii artelor martiale si acolo elevul/ucenicul sau cum s-o nu-mi merge la un dojo, dar dupa antrenament se intoarce acasa la el...deci nu locuieste in acel dojo, sala sau cum s-o mai chema.
Artele martiale le poti face de inceput ca un hobby vezi daca-ti place, ca asa din gura si eu voiam sa fiu boxer si la primul pumn in nas am zis ca ma las.Deci una este sa pornesti de acasa cu o idee si alta sa fii supus la antrenamente dificile si la bataie cu adeversar, inca esti la varsta la care visezi frumos, dar realitatea o sa doara.
Fa-ti studiile, apoi alege o disciplina, un anumit model de arte martiale ca-s-a naibii de multe stiluri si multe-s inutile chiar si intr-o bataie reala, si apoi daca-ti place tine-te de acel sport dar in paralele tine-te si de scoala, pentru ca asa cum ti-am zis si la nivel profesionist artele martiale nu aduc mari castiguri materiale!

| Roooxxxanaaa08 explică (pentru Simpatic):

Mersi fain frt

| Dalmore a răspuns:

Centru de arte marțiale e doar un loc în care te duci din când în când pentru că organizează cursuri (extrașcolare), nu te muți acolo, nu există liceu de arte marțiale în România.