| GabrielaBi a întrebat:

Buna,as vrea sa slabesc 2 kg.
Din cate am inteles alimentatia nu e suficienta daca lipseste sportul.
Ideie n-am ce exercitii sa fac, unii spun ca m-ar ajuta genoflexiunile si abdomenele, altii spun de aerobic.
Cine ma poate ajuta cu video-uri de pe Youtube ca sa le pot face acasa, dar sa fie 100% folositoare.
Sau daca tin drastic dieta pot avea rezultate?
De ex sa nu maninc piine alba,dulciuri,paste, cartofi. Fara mese dupa 18.Sa beau multa apa.
E suficient?
Am 18 ani, 1.58 si 50 kg.Si nu-mi place cum arat. Vreau sa ajung la 48.

Răspuns Câştigător
| ThePowerlifter a răspuns:

Buna! Deci ce spui tu pe acolo sunt mituri.
MITUL CU PAINE ALBA: dupa parerea mea, romanii mananca multa paine. Painea are kcal. Daca mananci multe kcal(peste cat arzi tu intr-o zi)-> te ingrasi.
Cu dulciurile la fel, au multe kcal.
Pastele si cartofii sunt carbohidrati, sunt sanatoase si eu le mananc mereu.
Nu stiu de unde a pornit treaba asta cu "sa nu mananci carbohidrati", corpul are nevoie de toti macronutrientii(proteine, carbohidrati, grasimi).
Iarasi, nu te ingrasi daca mananci peste o anumita ora. Depinde cat mananci pe o zi intreaga.
Ai inteles prost cu alimentatie fara sport. De fapt, cei care sunt dotati genetic slabesc doar cu o alimentatie in deficit caloric, fara sa mai adauge sport pentru ca corpul lor are un metabolism rapid. Uite aici un video bun:
https://www.youtube.com/watch?v=nSc4dxbJp8A
De asemenea, te poti uita la orice alt video despre intermittent fasting.

2 răspunsuri:
| Zambet_Un_1989 a răspuns:

Pentru inaltimea ta e ok.
fa-ti un program pentru mese, nu manca dupa ora 6 (exces), du-te la alergat, consum de fructe, si fara exces de dulciuri.

| Bluestar15 a răspuns:

Daca tii un regim prea drastic, vei slabi repede, dar organismul va resimti acea slabire ca pe o lipsa de resurse si apoi vei pune mai multe kilograme decat ai slabit. Poti tine putin regim (de ex. consumi mai putine calorii pe zi, dar ai grija sa iti iei vitamine si minerale din alimentatie, sa nu faci anemie sau altele) si in legatura cu sportul, cele mai bune pentru slabit sunt exercitiile care duc intensitatea in zona anaeroba (de ex. alergatul, inotul, bicicleta si, cum ai spus si tu, exercitiile de aerobic). Abdomenele sunt bune pentru modelarea abdomenului, adica sunt utile pe langa alergat sau aerobic.Nu te suprasolicita si nu te infometa, fa lucrurile treptat, ca vei vedea rezultate foarte bune si nu iti vei da organismul peste cap in niciun fel.