| ArinaD a întrebat:

BUNA! am 15 ani si am 60 kg. ajutati-ma va rog cu ceva, cum sa slabesc mai repede, piine nu maninc de vreun an si nu ma ajuta cu nimic, incerc sa nu maninc mult, beau chefir citodata, el ajuta la slabit? spuneti-mi va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rororawr a răspuns:

Pai este foarte bine ca nu mananci paine.incearca sa mananci cat mai putin dar foarte des.Chiar si 6 7 mese pe zi.De exemplu o rosie cu putina branza/cascaval, peste o ora sau o ora jumate aproximativ un mar sau doua peste inca ceva timp un strugure si tot asa.De ce este important sa mananci des si putin? Pentru ca asa, organismul asimileaza si nu se mai depun grasimi.Eu tineam un regim mai serios decat acesta.un regim facut de un medic foarte bun din italia.Si anume mancam si eu foarte putin si cat mai des, multe ciorbite iar 10 zile pe luna (NU MAI MULT, doar cateodata mai putin cu cateva zile) mancam numai fructe, cat de multe dar tot cam la 1 2 ore.Dar fara pic de dulce.Cand imi trebuia ceva dulce luam 2 lingurite de miere sau dulceata.La mine a mers! Dar sa iti mai spun ceva! in primele 25 - 30 de zile nu se va vedea mare diferenta pentru ca organismul trebuie sa se obisnuieasca cu regimul alimentar.Iar dupa 30-60 de zile vei slabi brusc.Acum nu te gandi ca 10 kg...dar asa vreo 2-3-4 pe luna si daca mai si faci sport s-ar putea si chiar 5-6 dar in nici un caz mai mult.Si apropo varza cruda te ajuta si ea sa slabesti... poti ca atunci cand nu mai sti ce sa mananci sa incerci si o salata de varzabig grin. MULT SUCCES! dar sa nu cumva sa ajungi un schelet ambulant ca atunci e grav.Ca vrei sa slabesti un pic e altceva.SUCCES:d!

5 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Buna! nu ne-ai spus ce inaltime ai, cand aveam si eu 15 ani aveam tot 60 kg la 1, 58 si ma vedeam grasa tare acum am doar 48 de kg dar sa stii ca nu e mai bine cu nimic. atunci aveam multi baieti care ma curtau si intorceau capul dupa mine acum nu se mai intampla acest lucru, chiar as vrea sa ma ingras la loc dar nu reusesc din cauza stresului cred, oricum cum zicea si Hohenheim nu conteaza cel mai mult greutatea ta daca nu esti ~blonda~

| UPSsss a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o discutie foarte importanta tu cu tine trebuie sa inveti sa te privesti in oglinda sa vezi ca de fapt nu esti atat de "oribila"pe cat crezi,trebuie sa faci pace cu tine si sa iti fixezi anumite reguli,disperarea nu te ajuta absolut deloc din contra stresul te poate ingrasa mult mai mult decat crezi, manca cu o anumita limita tot ce se poate manca, stabileste-ti un program de masa pentru ca este foarte important intr-o dieta si fa pe cat de mult posibil sport vei vedea ca rezultatele vor incepe sa apara.mult succes si invata sa te placi pe tine insuti nu uita asta

| Hohenheim a răspuns:

Ai 15 si inteleg ca acum vrei sa pari cat mai frumoasa si sa agati cati mai multi baieti. Eu am 17 ani si nu cred ca cateva kg in plus o sa fie o problema. Mai bine sa fii mai inteligenta dacat mai slaba.
Nu o sa zic acum ca ma atrage doar inteligenta la fete pentru ca as minti, normal ca (virgula) caut o fata frumoasa pentru a-mi trezi instinctele animale dar daca o fata ma atrage doar fizic si este "blonda" la cap nu o sa am o relazie cu ea.
In schimb daca gasesc o fata mai putin atragatoare dar inteligenta atunci ea are mai multe sanse decat "blonda".
Oricum nu stiu cum te pot ajuta la intrebarea ta. Cauta si tu o dieta pe internet.

| ArinaD explică:

Am 1.68 si problema este ca sunt blonda.

| MrAndy a răspuns:

Vrei sa slabesti?
Fa sport si sex laughing)