| Cristinuș24 a întrebat:

Daca folosesc bicicleta stationara in fiecare zi cate 15 min dimineata si seara( la treapta 2) o sa slabesc? Tin si dieta.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sunt nsite calorii extra arse deci o sa slabesti. Cat? o sa depinda de ce regim ti, in sensul de numarul de calorii consumate pe zi.

| Plato a răspuns:

Mersul pe jos e mult mai folositor decat bicicleta. Sunt vorbele unui expert, nu ale mele. Bicicleta aia e folositoare daca o faci 8 ore pe zi, 15 minute sunt nesemnificative. Te ajuta mult mai mult sa mergi 15 minute, efortul e mai mare. Cel mai folositor e alergatul, mai ales la deal, efortul e urias iar caloriile sunt arse in cantitati halucinante.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru a slăbi dieta contează 99%. Iar dacă vrei ca efectele să se mențină, "dieta" nu trebuie să fie pe o perioadă determinată, ci trebuie să fie de fapt o disciplină alimentară care se respectă toată viața.

15 minute pe bicicletă la treapta 2 nu vor avea niciun efect vizibil asupra greutății. Asta nu înseamnă că exercițiul nu are efecte pozitive, dar nu te aștepta să slăbești din asta.

| Cristinuș24 explică (pentru RoCkKiD):

In jur de 900cal pe zi.(am cantar acasa) fara zahar

| RoCkKiD a răspuns (pentru Cristinuș24):

Cu 900 de calorii pe zi si 30 min de miscare esti in grafic, desi imi pare putin severa dieta. Ai grija sa fie diversificate doar.

| Kerre a răspuns:

Daca tii deja dieta si esti intr-un deficit caloric nu mai vad de ce ai folosi acea bicicleta. Poti folosi acea bicicleta in caz ca ai mancat mai mult decat trebuie si vrei sa consumi caloriile ce sunt in plus. Nu zic sa nu faci putina miscare, dar in cazul slabitului nu o sa observi mari diferente.