| anonim_4396 a întrebat:

daca vrei sa pui niste muschi intr-o anumita zona cand este cel mai bine sa consumi shake-ul de oua crude ( 2 oua crude +lapte+o banana) imediat dupa exercitiile fizice..si dupa aia mai astepti cam o ora si ai o masa bogata in proteine, fibre etc? sau e acelasi lucru daca il bei si inainte? dau funda. multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu te maresc cu totul, maresti ce lucrezi happy

Daca dupa masa vrei sa mananci ceva bogat in proteine, baga o friptura. Un piept de pui la gratar are 20 de grame de proteine pe 100 de grame si doar 130 kcal, deci e ideal pentru dupa exercitii, la 30 de min dupa aproximativ.

Shake-ul ala are destul de multe grasimi, tu daca vrei doar muschi concentreaza=te pe proteine fara grasimi si carbohidrati, mai ales ca vrei sa cresti putin.

Consuma carbohidrati doar in preajma antrenamentului ( inainte si dupa ), seara consuma carne cu legume si redu cat mai mult carbohidratii in zilele fara antrenament.

10 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Muschii nu ii pui
se afla acolo si asteapta sa fie lucratiwinking
majoritatea dupa antrenamente consuma

| anonim_4396 explică (pentru Q69):

Bine..stii ce am vrut sa spun...scuza-mi exprimarea

| Cosmin86 a răspuns:

Shake-ul ala e o porcarie, ouale crude sunt o tampenie ( au colesterol, bacterii si multe altele )

daca nu-ti cumperi o proteina la cutie ( care are si vitamine, minerale, glutamina, etc. ) ca sa-ti faci un shake adevarat, atunci mananca o friptura cu niste orez dupa ( piept de pui + orez, sau peste, etc. ), te ajuta de 50 de ori mai mult decat shake-ul ala tampit ( care are putine proteine si alea cu absorbtie lenta )

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Si sigur nu pun nici grasime pe burta nu? adica nah..sunt fata si vroiam sa mi maresc doar fundul putin, de aiabig grin si faceam niste exercitii special pentru zona aia doarbig grin...nu vreau in rest sa ma ma ingras

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Si de aia si vroiam sa mananc ceva bogat in proteine dupa, sa se refaca tesuturile din zona aia. dar (scuze ca intreb, nu ma prea pricepbig grin) proteinele alea la cutie nu te maresc cu totul? adica oricum, eu ceilalti muschi nu i lucrez...

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti fata si vrei sa-ti maresti putin fundul nu ai nevoie de nici un shake de proteine fie el facut din oua sau praf cumparat. Pur si simplu tine-te de exercitii, mananca sanatos si in timp o sa apara si fundul. Mananca o friptura de pui dupa antrenament si esti ok. Sincer si eu iti recomand sa renunti la ouale crude, mai bine iti faci o omleta din vreo 3-4 albusuri si un galbenus.

| stresat a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa te ingrasi, nu poti sa o faci doar intr-o anumita zona.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Aa inteleghappy si inca o intrebare si gata, ce carbohidrati imi recomanzi? ca am inteles ca unii nu sunt prea sanatosi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa pui cate intrebari vrei, daca stiu raspund happy

pai recomand : orez brun, orez alb, brocoli, paine integrala, cereale integrale., fasole, mazare Mai poti baga ( mai rar ) si cartofi. Sa ai grija la carbohidrati, sa nu fie preparati cu grasimi sau sosuri, incearca sa-i consumi simpli ( ex. orez brun fiert, cartofi la cuptor sau fierti - dar fara maionezi si alte bombe calorice ).

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Merci :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te maresc cu totul, maresti ce lucrezi happy

Daca dupa masa vrei sa mananci ceva bogat in proteine, baga o friptura. Un piept de pui la gratar are 20 de grame de proteine pe 100 de grame si doar 130 kcal, deci e ideal pentru dupa exercitii, la 30 de min dupa aproximativ.

Shake-ul ala are destul de multe grasimi, tu daca vrei doar muschi concentreaza=te pe proteine fara grasimi si carbohidrati, mai ales ca vrei sa cresti putin.

Consuma carbohidrati doar in preajma antrenamentului ( inainte si dupa ), seara consuma carne cu legume si redu cat mai mult carbohidratii in zilele fara antrenament.