| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata, in fotbal GOAL AVERAGE din ce limba provine? Este acelasi lucru cu GOLAVERAJ?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Golaveraj inseamna Raportul sau diferenta dintre golurile marcate si cele primite de o echipa la unele jocuri sportive (fotbal, hanbal), care departajeaza intre ele doua echipe aflate la egalitate de puncte.

In franceza se scrie goal-average.

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=GOLAVERAJ

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Provine din franceza si engleza, in romana golaveraj.
Daca nu stii provenienta uita-te pe dexonline.ro, acolo se spune provenienta la fiecare cuvant (daca se cunoaste).