| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU. Am o întrebare. Ce era,, Cooperativa"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa se numea o intelegere intre cateva echipe de fotbal care aranjau meciurile dintre ele, in functie de nevoile unei sau altei echipe, in special pentru a nu retrograda din prima divizie.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cooperativă mai înseamnă si organizatie economică formată prin asocierea liber consimțită a unui grup de persoane mici producători, meseriasi, consumatori pentru producerea cumpărarea si desfacerea unor produse sau pentru acordarea de credite si prestarea unor servicii, mai exista si cooperativa agricolă de productie care era o unitate economica socialistă in anii 70-80, prin asocierea țăranilor bazată pe proprietatea comună asupra productiei si a mijloacelor de productie.

| christine99 a răspuns:

Cooperativa agrcola comunista s-a facut cu tenta obligatorie la inceputul regimului. Pamanturile nu mai erau proprietate personala, ci erau ale statului. Ideea asta s-a dovedit a fi proasta cand URSS a confiscat recolta agricola din Ucraina chiar si din casele oamenilor si vreo 7 milioane de oameni au murit de foame.