| Ionut20222 a întrebat:

Bună seara TPU, am o întrebare.

Am moștenit recent o căsuță la țară curte + grădină, am făcut succesiunea, totul, doar ca pe proprietate se află 2 CF-URI, unu-l pe casă și unul pe teren, pe care se află fosta cooperativă agricolă.
Pot sa intabulez și terenul aferent pe numele meu ținând cont ca na pe casă sunt și mai am și câteva anexe gospodărești...cum este la țară și dacă da, care sunt procedurile?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai depinde de situație, ca sunt multe necunoscute pentru noi.
Daca intreaga proprietate a facut parte din masa succesorală si tu ai mostenit tot, evident poti intabula ambele CF-uri. Daca de exemplu tu ai avut un testament doar pentru casa si anexe, al doilea teren nu iti revine tie.
Actele pe care le-ai facut la notar ar trebui sa iti lămurească intreaga situație, nu are nici o relevanta faptul ca e la țară.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți să întabulezi ce nu este al tău, terenul pe numele tău fără un transfer de propietate, care se face prin vânzare, concesionare, donație. Dacă este al fostei CAP, aceasta are sau nu un succesor. La primărie afli și vezi ce se poate face.

| Lioana a răspuns:

Cine e proprietar pe teren in CF?

| Ionut20222 explică (pentru Lioana):

Fosta cooperativă agricolă C.A.P

| Lioana a răspuns (pentru Ionut20222):

Pai daca nu e al tau terenul, nici al familiei tale, nu poti sa-l intabulezi pe tine.
Trebuie mai intai sa dobandesti dreptul de proprietate asupra lui. Consulta un avocat daca nu stii ce trebuie facut.

| regis a răspuns (pentru Ionut20222):

Daca proprietar este fostul CAP, nu esti tu mostenitorul.
Daca insa folosesti acrl teren de mai multa vreme si platesti impozitul pe el (poti achita din urma), poti cere notarea posesiei in cartea funciară, iar daca 3 ani nu il revendica nimeni va deveni al tau prin uzucapiune.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

A fost cerut conform Legii funciare din 1991 și este trecut în Titlul de Proprietate? Daca nu este pe Titlul de Proprietate nu o să îl poți revendică și intabula. Totuși dacă nu sunt construcții și nu a fost dat conform Legii din 1991 nimanui vorbește cu un notar și sau un expert daca se mai poate face ceva că să îl revendici acum. Cunosc un caz care și-a rezolvat în urma cu aproximativ 5 ani dar era vorba de doar câțiva ari care erau împrejmuiți.