| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU am o problema destul de mare sunt clasa 9 anul acesta am luat bataie si in clasa 8 la fel am luat-o de la copii cu gabarit mai mic decat mine si de statura si varsta de fiecare data cand am venit cu fata umflata acasa taicameo radea de mine si imi zicea cum am putut sa iau bataie de la ala am un gabarit destul de mare si un 1.84 inaltime problema este ca dupa ce iti iei bataie frica trece de a te bate eu incerc sa evit cat se poate de mult bataile si nu sunt deloc tare in gura dar cand vine vorba sa ma bat ma blochez si imi este frica sa dau si primesc fara sa dau desi toti imi zic ca ii bat nu pot da imi este frica teama aceia ce se va intampla dupa ce o sa dau cum pot sa rezolv problema aceasta teama de a te bate?

5 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Parintii te-ar sustine daca te-ai bate?
Adica nu sa dea cu pumnul pentru tine, sa aplaneze situatia la scoala in caz ca bati pe vreunul?

| Rainmaker a răspuns:

Salut Gabbyzzuuu!
Incearca sa aplanezi situatiile conflictuale mai degraba prin vorbe.Nu injura.Dar incearca sa-i iei pe scandalagii la misto.Normal ca daca se da careva la tine, trebuie sa te aperi, dar ai grija cum. poate il faultezi prea tare pe individ si apoi te pomenesti ca cere despagubiri prin vreo instanta, caz in care cred ca tatalui tau i-ar cam pieri rasul.Ideal ar fi sa-i faci de ras.Nimic nu cred ca ar fi mai injositor pentru ei decat atunci cand s-ar pomeni mirosind parchetul si luind bobarnace.Inteleg ca fizicul te ajuta, iar la "tupeu" se mai poate lucra.Bafta!

| hgcl a răspuns:

Deci fi atent tinere ca-s si eu cu 4 ani mai mare decat tine si cu 1 cm mai mic laughing. Mergi la el si scurt din buzunar scoti un briceag, nu trebuie sa-l folosesti doar sa-l sperii pe fraier, te apropii de el si ii dai o palma la fraierwinking. In scurt timp ajungi cel mai respectat din cartier.

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Te duci cu tupeu si-i aplici una la fraier smug

| clickkcilc a răspuns:

Nu te gandi ca dai sau ca ii lovesti.te poti gandi ca te aperi.te aperi atacand.in loc sa incerci sa opresti o palma sau un pumn cu mana sau eschivand mai bine contraataci.pentru inceput, cand esti singur in camera poti exersa niste lovituri simple sau iti poti alege un stil de lupta potrivit tie si te inscrii la el, iar daca iti este rusine ca o sa rada cei de acolo de tine ca nu stii nimic, poti incepe acasa de pe google.cauti clipuri cu ceea ce vrei si ce ti se potriveste.nu te astepta sa poti sa bati pe oricine la inceput. daca in urmatoarea bataie ai dat macar un pumn inseamna ca ai avansat si te poti incuraja singur.fiind cel mai mare din clasa(banuiesc) esti o tinta dar cel mai bine ar fi sa ii transformi tu pe toti in tintewinking rabdare si antrenament