| RollsRoyce a întrebat:

Buna TPU.
De cate-va luni incoace tot m-a sacait tata sa merg la un sport. Eu vreau la Muay Thai, el vrea la Aikido si pana la urma cred ca raman cu Aikido. Dar care este diferenta dintre aceste doua? Asa in general? Stiu ca o sa sune cam prost dar macar te va ajuta intr-o bataie de strada sau ceva? Eu vreau sa ma si invete ceva ce pot folosi in viata reala nu numai balet confused

Răspuns Câştigător
| gabytz18 a răspuns:

Hai sa incercam sa privim lucrurile si dintr-un unghi diferit. Cred ca Aikido e mai spectaculos, e o arta aparte. Ambele stiluri impun antrenamente. In urma antrenamentelor te vei alege cu o conditie fizica de invidiat, un corp dezvoltat armonior si forta. DEci unde te-ai duce ai acelasi avantaj.

Acuma depinde de tine cum vezi lucrurile.

2 răspunsuri:
| Peter28 a răspuns:

Da te va ajuta in viata reala daca folosesti ceea ce ai invata cu iscusinta si nu cand vrei tu.

| TitiMacel a răspuns:

Salut.In primul rand, un sport nu trebuie facut pentru ca spune tata.Eu de exemplu m-am apucat de Muay Thai din nevoie, locuiesc intr-un cartier cu multi tigani, si este greu fara sa stii cate ceva.Ambele stiluri sunt japoneze,Dar Muay Thai, este cam acelasi lucru cu K1, Kempo sau cum vrei tu sa ii spui, adica pumni+picioare. Aikido este mult mai spectaculos, si se incadreaza la Self-Defense.Nu include lovituri,ci doar auto-aparare, intoarcearea mainilor, incheieturilor etc.Ambele te ajuta in strada,dar aikido este mult mai scump,mult mai greum, si trebuie un antrenament perseverent, 2 3 antrenamente pe zi, pentru al stapani bine.Eu fac de cateva luni Muay Thai si am inceput sa ma descurc mai bine,Inafara de conditia fizica, miscarile iti vor intra in reflex. Poate in filme vezi ca aikido este uimitor, dar trebuie ani buni de munca pentru a il stapani bine