| Master151 a întrebat:

Fac sala de 1 saptamana (forta ) si m-am ingrasat 4 kg. Imi puteti spune de ce? As vrea sa slabesc am 16 ani si 1.70 m si 64kg din 60. Imi puteti recomanda ceva dieta care sa nu ma ingrasa dar nici sa nu afecteze masa musculara!

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Aceasta dieta este mai usor de tinut, ea permite consumul de paine, carne slaba(doar fiarta sau la gratar), fructe proaspete si branzeturi.

Mic dejun: o ceasca de cafea neindulcita, 2 felii de paine prajita.

Pranz: piure de legume fierte la discretie: 100g de carne de pasare la gratar, doua felii de paine, un mar sau un kiwi.

Gustarea: un iaurt degresat in care se adauga 2 picaturi de lamaie.

Cina: supa de legume, 100g carne de pasare la gratar sau doua oua fierte tari.

O data pe saptamana ouale se pot inlocui cu branza slaba(daca simtiti nevoia)

7 răspunsuri:
| Anca12341 a răspuns:

Fără pâine, fructe, legume, salate de orice fel,
Fără ulei.

| Ionut621 a răspuns:

Muschii cresc, te ingrasi automat, tu vrei sa devi bat? Doneaza mie alea 4kg daca nu ai nevoie de ele.
Si bafta la piept si la brate ca numai alea faceti voi sa fiti "smecheri" la fetite.

| Andrei1334 a răspuns:

Cum a spus si Anca mai josbig grinIETA! Am facut si eu sala destul de mult timp.Nu este chiar asa de usor pe cat se spune.Sunt anumite antrenamente pentru grupele musculare ce vrei sa le dezvolti, diete speciale in functie de ce are nevoie organismul tau etc.Eu prima data am fost la un nutritionist si m-a vazut ca am facut sala un an de zile si mi-a zis ori te lasi ca sa nu ai un corp urat in viitor ori faci sala dar cu urmatoarele conditii..Si cand a inceput sa-mi faca cateva ''analize'' am ramas sincer surprins de cat de greu este ''sa faci sala''.
P.S.: Nu baga in tine prostii! Si nu ma refer la kebab si gogosi laughing..merg si astea odata maxim de doua ori pe luna

| Volsvagan70 a răspuns:

Probabil te-ai ingrasat de la muschi.
Insa ca sa eviti grasimea, nu consuma paine, nu bea suc des, nu consuma ulei de floarea soarelui (cel de masline e bun, poti consuma), mananca numai mancare gatita, mananca salate, fara dulciuri (doar un cub sau doua de ciocolata).

| Flo31 a răspuns:

Uita-te pe Youtube pe canalul Angel Fitness. Cred ca o sa te ajute!

| presus a răspuns:

Nu este neaparat un lucru rau ca te-ai ingrasat, atata timp cat o sa faci din kg tale in plus masa musculara. Insa daca observi putina burta sau colacei, poti alerga pe banda. Mai poti face super serii pentru definire. Spor!

| Master151 explică (pentru vocea):

Salut! Eu am alta dieta. Te rog sa imi spui daca este buna sau nu, sau daca ai mai adauga ceva la ea sau ai scoate.
deci dimineata cand ma trezesc mananc cereale cu lapte + 1 fruct, apoi pe la ora 2 sau 3 mananc iaurt sau carne de peste, apoi pe la 4 merg la sala, vin pe la 6. La 6 mananc supa de legume + 2 oua fierte. deci ce zici este buna dieta?