| korenix a întrebat:

Încep cu inceputul, eu am pătrățele big grin si acum un an se vedeau perfect, dar am început sa mănânc dulciuri, carne, prostii etc.
Si m-am îngrășat, nu tare dar m-am îngrășat.
Si nu se mai vad pătrățelele așa de bine ca înainte, aproape nu se mai vad de loc.
Si întrebarea este: ce as putea sa mănânc si ce excertitii pot sa fac (înafară de aerobic, ca am înțeles ca ajuta) sa scap de grăsimea de pe burta? Eu fac exerciții pentru abdomen dar nu cred ca e de ajuns, așa ca ce îmi recomandati?
Fundoi!

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

Abdomenul se face in bucatarie, sa nu te iei dupa copilul pampalau care a scris mai jos. Cu abdomene nu faci decat sa iti distrugi coloana, sunt cele mai proaste exercitii pentru dezvoltarea abdomenului, exercitii bune sunt crunch, L-Sit, aplecari la cablu etc...
Daca vrei sa slabesti elimina complet carbohidratii din alimentatie si bazeazate mai mult pe proteine.
Carbohidrati - Cartofi/Paste/Paine alba/Orez etc...
Proteine - Lapte/Carne/Branza/Oua etc...
Dupa parerea mea daca vrei sa slabesti mananci de 5-6 ori pe zi mese mici, putin si des, o masa la 2-4 ore.
Si ca exercitii pentru slabit trebuie sa faci mult cardio (alergare, bicicleta, sarit coarda, inot etc...)

Citeste asta.

http://www.culturism.ro/......domen.html

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Miradi a răspuns:

Eu zic sa lasi la o parte carnea si dulciurile...nu poti avea patratele si sa si infuleci. Mananca fructe, legume, produse care nu contin grasime si sunt cat de cat sanatoase. Cat despre partea cu exercitiile...fa abdomene, azi 10, maine 20 si tot asa. Bafta!

| korenix explică (pentru Miradi):

Pai pot sa fac si 500 pe zi si nu exagerez, nu am problema in a face mușchi, dar eu vreau sa scap de grasime, ca am înțeles ca daca faci exercitii nu scapi de grăsime, ci mărești mușchii.
Fructe si legume asta stiu si eu ca e bun, dar vreau sa mănânc si altceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Miradi):

1. Fructele ingrasa mai mult decat carnea, deci mai bine mananci carne si legume, decat " legume si fructe"

2. grasimea NU te afecteaza, doar carbohidratii ( poti manca proteine si grasime, dieta ketogenica, si tot sa ai patratele )

3. abdomene = cele mai PROASTE si ineficiente exercitii

SI cum adica "azi 10, maine 20"? azi ai facut abdomen, 3 zile NU mai faci.

Un muschi se atnreneaza de 2 ori pe saptamana, MAXIM.

Zilnic fac doar COPIII PAMPALAI SI FIRAVI.

| Vladut650 a răspuns (pentru Miradi):

1. Prin abdomene nu faci decat sa iti distrugi coloana, exercitii bune pentru abdomen sunt crunch, L-Sit, Aplecari la cablu etc...
3. In mintea ta de copil mic, daca mananca grasimi e logic ca se transforma in grasime nu?
4. Multe fructe contin ZAHAR, si nu cred ca zaharul te ajuta.