| Captive a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca se poate regulile jocului de handbal... Dar toate.Si asezarea in teren si tot...

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
1 răspuns:
| yasser25 a răspuns:

Pai...este un sport de echipă care se joacă cu o minge, între două echipe a 7 jucători (6 jucători de câmp și un portar) pe durata a două reprize a câte 30 de minute, scopul jocului este de a marca cât mai multe goluri în poarta echipei adversare. Echipa care a marcat mai multe goluri câștigă meciul. Terenul de joc este un dreptunghi cu lungimea de 40 metri și lățimea de 20 metri și este compus din două spații de poartă, ce sa-ti mai spun? Porțile au la interior o înălțime de 2 metri și o lățime de 3 metri. Mingea este sferică și trebuie să fie confecționată din piele sau din material sintetic. Suprafața nu are voie să fie alunecoasă. Deoarece în general este manevrată cu o singură mână, mărimile oficiale variază depinzând de vârstă și sexul echipelor. Cam atat, daca te mai intereseaza ceva, sper ca ti-am fost de folos!