| Stefania975 a întrebat:

vreau sa va intreb, cate calorii ar trebui sa mananc intr-o zi tinand cont ca am 14 ani si pentru ca sunt fata?
Si imi recomandati sa merg la sala de la varsta mea sau e prea devreme? Daca as merge oricum nu trag de fiare ca baietii,exercitii de fete, stiti voi...mai usor.

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Nu e vorba de cate calorii mananci. E vorba despre:
1.Ce fel de calorii, calorii goale (zahar, paine alba) sau surse mai nutritive
2. Cate calorii arzi pe zi
3. Trebuie sa mananci destule proteine usor dirgetabile pentru a avea muschi, altfel vei incetca sa slabesti 100 g de grasime pe care le ai si in acelasi timp vei pierde kilograme de muschi si tot nu vei pierde grasimea (in caz ca ai asa ceva)
Probabil ca nu... in orice caz e trist pentru ca asa sunt programate fetele inca de mici, sa fie slabe, iar baietii sa le placa fetele anorexice
Imi imaginez ca e greu sa ai frica asta la 14 ani dar incearca sa mananci bine si sa faci sport. alearga sau ceva, orice iti place
Am studiat nutritie pe cont propriu multi ani si acum cred ca chestia nu numarul de calorii e o tampenie
Iti trebuie proteine si lipide (grasimi). Acestea nu te ingrasa. Renunta la zahar, faina alba si in general alimentele procesate
Mersuk la sala nu o sa te ajute pentru ca e prea putin timp. in restul timpului probabil stai jos
Sincer sunt uimit cand vad ca oamenii inca isi nunara caloriile in 2017
Poti manca foarte putin atat timp cat mananci alimente de calitate si mansnci destule proteine si lipide
Sper ca te-am ajutat

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti fete, ce? "va trebuie mai usor"....mdeeh.

| Stefania975 explică (pentru anonim_4396):

Uita-te mai bine la intrebare....la prima si ma refeream ca la 14 ani esti in crestere, de aia nu trebuie sa fortezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefania975):

"excercitii de fete, stiti voi ..mai usor"