| Ionnella1994 a întrebat:

Vreau și eu niște sfaturi pentru a rezista cât mai mult când alerg... energizantele ajuta la ceva? Mulțumesc anticipat! happy

5 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Bună, nu lua energizante însă poţi alerga în sprint maxim, fă-ţi încălzirea şi aleargă prima oară cât poţi tu de mult în sprint adică în viteză maximă, cronometrează. Sa spunem că ai alergat 35 secunde, data viitoare când vei alerga incearcă să măreşti numărul şi in cele din urma ai ajuns la 37 şi nu le mai poţi depăşii. ce e de făcut?
Aleargă pe un deal în sprint maxim sau pe nişte scări cu lungimea între 20-50 metri sau chiar mai mult şi tot aşa aleargă vreo 2 zile pe alea, apoi a 3-a zi alergi în popas cât poţi tu, te odihneşti şi alergi iar în sprint maxim, rezulatul va fi altulwinking Deci ţi-ai mărit rezistenţa.
Mănâncă sănătos şi hidratează-te.

Pa, Pa!

| Pacquiao a răspuns:

Buna! :*
Nu lua energizate!
Daca vrei sa rezisti cat mai mult trebuie sa ai o conditie fizica cat mai buna!winking
De exemplu fotbalistii:rezista de 90 minute, si chiar alearga(unii mai mult, altii mai putin laughing ) dar sa rezuste 90 minute trebuie sa aiba conditie fizica foarte buna.
Se antreneaza zilnic.De exp. cand un fotbalist revine dupa o accidentare, nu mai rezista 90 min in teren pentru ca nu are conditie fizicawinking
Daca vrei sa rezisti cat mai mult, alearga zilnic, cat de mult poti!
Si inca un sfat:poti face abdomene, genoflexiuni si bricege(cauta pe net daca nu stii cum se fac happy ) pentru intarirea muschilor
Dar cel mai important e sa alergi zilnic! happy

| KwonJiyongParkJimin a răspuns:

Energizante? :O Sigur ca nu.
Daca vrei sa rezisti mai mult, nu vorbi in timp ce alergi, alearga la o viteza medie, consuma apa si bagati castile in urechi si asculta melodii cat mai "energizante". Eu asa procedez si alerg cel putin 4 km fara oprire. Acum depinde si de antrenamentul tau. Succes! Sa imi spui daca ai reusit. O zi buna. :*

| RoDanny a răspuns:

Conteaza doar conditia fizica. Sa zicem ca ai inceput sa alergi cate 10 km pe zi. In prima zi alergi doar 2-3 km dar dupa o perioadata o sa alergi chiar mai mult

| therecruit47 a răspuns:

Totul depinde de tine in rezistenta tu opresti corpul nu e cum spun toti alearga pe scari alerga pe deal alerga in pod de fiecare data cand alergi puneti norma daca vrei sa fie 10 km atat sa fie nu mai putin tu esti singura ta rezistenta eu cel putin asa fac si alerg 20 de km cu greutate in spate bafta happy