| edy7 a întrebat:

Vreau sa va intreb, sunt ectomorf, 184cm 75kg (destul de slab) fac sala si vreau sa pun masa musculara. Din cate am auzit, citit alimentatia are un rol foarte important, daca mananc dupa programul urmator o sa cresc mai repede? Sa imi puteti spune ce si cum sa mananc sa pun masa musculara? Dau FUNDA!
Masa 1: 25 g de fulgi de ovaz, o lingurita de unt de arahide, scortisoara si un indulcitor natural, omleta din 3 oua intregi sau o masura de proteina din zer combinata cu apa
Masa 2: 250 g de iaurt grecesc sau o portie de carne de vita deshidratata (americanii ii zic "beef jerky", se gaseste cel putin online), 30 g de mix de nuci
Masa 3: 120-160 g de pui sau curcan, 2 felii de paine integrala, mustar, rosie, salata si doua felii de branza slaba, o banana, mar sau orice fruct de marime medie doresti
Masa 4: (inainte de antrenament) un mar si o masura de proteina din zer combinata cu apa
Masa 5: (dupa antrenament) 2 portii de proteina din zer combinate cu aproximativ 400 ml de lapte semidegresat
Masa 6: 180-240 g de carne de vita slaba, peste sau curcan, mix de legume sau orice leguma doresti, un cartof dulce de marime medie sau intre 250-300 g de orez preparat, salata cu 2 lingurite de ulei

1 răspuns:
| Madalin01 a răspuns:

La 75 de kg si 184 de cm nu esti chiar slab happy Antreanaza-te, daca ai deja atatea kg ti-e mai usor, nu iti mai face atatea griji, antreneaza-te si o sa cresti