| DaciaRomania a întrebat:

Cam câți kilometri înseamnă 10.000 pași? Daca e sa ne plimbăm

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pasul la plimbare (femei "normale" cu inaltime 1.6-1.8m) este de cca. 0.35m.
Ca urmare, 10.000 pasi inseamna cca. 3km.

| DaciaRomania explică (pentru Bula):

Nu se poate! E prea puțin.

| Bula a răspuns (pentru DaciaRomania):

Ai scris: plimbare.
Plimba-te 10 pasi, masoara distanta cu metrul si ai raspunsul (in km).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un pas are circa 70-80cm. Fa-ti etalonarea! Masoara 50 metri si vezi cati pasi faci si la ducere, si la intoarcere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Undeva la 10-12 km

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu cred in aplicatia asta de pe telefoane, nu cred ca sunt reali pasii, de exemplu intr o oră de mers pe jos telefonul arata 2000 de pasi, nu cred.

| DaciaRomania explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și.cum.sa socotesc atunci?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DaciaRomania):

De ce este atit de important cîti pasi faci? Este ceva nesemnificativ te ajută la ceva sa faci 10.000 de pasi intr o zi si in restul anului nimic?

| dullcat a răspuns:

Ar egala 8 km, sau o ora si 40 de minute.

sursa : https://www.medibank.com.au/......000-steps/

| VoidEternal a răspuns:

Depinde de lungimea pasului. In jur de 8 km desi e posibil sa fie și mai puțin.

| Florian80 a răspuns:

8 km.e simplu ca buna ziua!