| Popa_Andrei_1994_TXOf a întrebat:

Cand sutez cu siretul, cum trebuie sa tin laba piciorului? Cu varful in sus sau intr-o parte?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Cu șiretul ( sau cu „ristul") se poate lovi mingea numai dacă ea este la cel puțin 5 cm deasupra solului. Altfel NU.
De pe loc se lovește astfel :
a) cu „latul"
b) cu „șpițul"( mai exact, cu vîrful ghetei).
c) cu exteriorul, mai exact cu puțin din vîrful ghetei și ceva mai mult spre exteriorul ghetei, dar din partea din față a ghetei ( cam pe unde e degetul mic)
d) cu interiorul, cu ceva din vîrful ghetei și mai mult din interiorul ghetei, cam pe unde se află degetul mare.
Cu ultimele două lovituri mingea se cheamă că se lovește „ cu efect".
Nu e prea bine, prea uzual, de a învăța lovirea mingii cu gheata.
Pentru buna deprindere a lovirii mingii și de „a mîngîia" mingea, aceaste exerciții se fac fie desculț, fie cu una sau două șosete pe un picior.Sau cu un tenis. Mai exact ceea ce ai în picior trebuie să fie moale, să ai un bun control asupra mingii, a lovirii acesteia.
Abia după învățarea corectă a lovirii mingii se trece la lovirea mingii cu gheata de fotbal care, e recomandabil a fi dintr-o piele cît mai moale.

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

De asta iti dai singur seama. daca nu ai talent, nu stii!