| bleakk a întrebat:

Care e diferenta intre creatina monohidrata si celalalt tip de creatina? Cea mohohidrata ar fi mai slaba sau cum?

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Care "celalat" tip, ca sunt vreo 6-7 tipuri de creatina, nu 2.

| bleakk explică (pentru Cosmin86):

Care e cea mai buna dintre cele 7-8?

Răspuns utilizator avertizat
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Daca chiar te intereseaza citeste pana la capat:

[b]1.Creatina monohidrat[/b]
Este de fapt creatina pura la care se alipeste o molecula de apa, deci fiecare molecula de creatina monohidrata contine 88% creatina pura si 12% apa, in masa. Deci daca iei 5 grame de creatina monohidrat de fapt iei doar 4.40=5*0.88 grame de creatina. Este de departe cel mai raspandit tip de creatina si majoritatea studiilor s-au facut utilizand creatina monohidrat. Are o eficienta dovedita si un pret scazut.

[b]2.Creatina fosfat[/b]
Este exact forma sub care se gaseste in muschi si care este utilizata in refacera ATP. Din aceasta cauza exista tentatia de a considera creatina fosfat cel mai bun tip de creatina. In realitate, nu exista nici un studiu din care sa rezulte ca suplimentarea cu creatina fosfat e mai eficienta decat suplimenrara cu creatina monohidrat. Creatina fosfat are in componeta 62, 3% creatina si 37, 7% fosfor. De asemenea pretul acesteia este mai mare decat cel al creatinei monohidrat.

[b]3.Creatina citrat[/b]
Creatina citrat a devenit populara deoarece este mult mai solubila in apa decat celelalte tipuri de creatina, deci are o absorbtie mult mai buna. Problema ar fi ca o molecula nu are decat 40% creatina restul fiind acidul citric si este mai scumpa decat creatina monohidrat.

[b]4.Creatina piruvat[/b]
Combina efectele pozitive ale creatinei cu cele ale piruvatului(un produs al metabolismului glucidelor utilizat in refacera ATP, in metabolismul grasimilor si aminoacizilor). Problema ar fi ca in combiantie intra prea putin piruvat in raport cu creatina(60% creatina, 40% piruvat)- pentru a fi folositor ca supliment in arderea grasimilor trebuie luat in cantitati in jur de 6 de grame pe zi.

Eu personal merg pe creatina monohidrat ca e mai usor de gasit si mai ieftina. Sau un gainer de calitate caci deja contine creatina. Sper ca te-ai lamurit. O zi buna.