| sopranaCadaverica a întrebat:

Care e logica folosirii acelui material din bumbac infasurat in jurul palmelor si incheieturilor la kickbox? Pot intelege utilitatea manusilor pentru protectie, ca-s dintr-un material gros, dar benzile acelea subtiri cum pot proteja cartilajele?

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Acele bandaje sunt concepute pentru a susține articulațiile mâinilor și a absorbi transpirația în timpul antrenamentelor și competițiilor de box.

| GdX a răspuns:

Sustin articulatia si retin transpiratia.

| AnastasiaK a răspuns:

1. Protejeaza pielea mainii
2. Protejeaza articulatiile oferind un suport in plus
3. Iti "fixeaza" incheietura
4. Absorb transpiratia

In fine, cel mai bine intelegi utilitatea bandajelor cand nu le mai folosesti, desi nu-ti recomand.