| Alexalex1000 a întrebat:

Care este diferența dintre FULGII DE OVAZ și FULGI DE ORZ? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu e cam nici o diferenta, cam acelasi nr de carbohidrati (amidon), aceleasi kcalorii, cam acelasi nr de proteine, pe 100 g produs.

De ex fulgii de orz au 14, 4 g proteine la 100 g, aia de ovaz au 17.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Mosotti):

Au proteine asemanatoare, nu tot ovazu are 17 prot, eu am si cu 13 grame de prot, si 14 si 15...

| Mosotti a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Oricum e pe acolo, nu cum spune un coleg mai jos de 3 ori mai multe proteine. Ca e una sa ai orz sau ovaz cu 14 si celalalt 17 sau invers, si alta unu 14 si celalalt 42.

7 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Se spune ca fulgii de ovăz sunt mai sănătoși și mai nutritivi

| Anonim240 a răspuns:

Fulgii de orz au de 3 ori mai multe proteine decât cei de ovăz.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonim240):

Nu e asa, aia de orz au 14, 4 g si aia de ovaz au 17, deci cam pe acolo, la 100 g produs.

Si e si normal daca cantitatea de grasimi si carbo e cam aceiasi, ce ramane adica proteinele tot cam aceiasi cantitate trebuie sa fie.

Ca kcaloriile se calculeaza adunand kcal fiecarui nutrient in parte, carbo, grasimi proteine. Deci e f clar ca nu are cum sa fie cantitatea de carbo si grasimi cam aceiasi si sa ai de 3 ori mai multe proteine, daca si la kcal e cam acelasi lucru.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Anonim240):

De 17 ori mai multe proteine... au acelasi numar de proteine baiete.