| proscanandrei70 a întrebat:

Care este MINIMUL de proteine (ma refer la proteinele din alimente, nu prafuri) necesar dupa un antrenament cardio, masa musculara etc?

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand proteina indiferent de unde este, este la fel. Are aceeasi structura chimica.

Ca sa iti raspund la intrebare simplu in general dupa un antrenament sunt recomandate aproximativ 20-25grame de proteina.

Dar totul trebuie gandit ca o parte dintr-un aport zilnic de proteine de care are nevoie corpul tau.

| florynmondialul a răspuns:

Tu dupa antrenament ai o fereastra anabolica de o ora deschisa! in aceasta ora corpul urla dupa nutrienti iar tu nu poti sa oferi acesti nutrienti in timp optim din alimente! concluzia? un concentrat proteic din zer ar fi foarte indicat dupa antrenament! iar ca raspuns la intrebare intre 20-50 de grame, dar oricum nu vei putea dupa antrenament sa profiti la maxim de acei nutrienti!

| Rancilio a răspuns:

Crezi ca pieptul de pui pe care il cumperi din comert e mai sanatos decat "prafurile" cum le spui tu? Daca lucrezi masa musculara proteina trebuie luata imediat dupa antrenament, eventual combinata cu glutamina si aminoacizi. http://www.farmpro.ro/categorie-produs/pentru-sportivi/