| nicu_4067 a întrebat:

Spuneti-mi va rog citeva alimente bogate in proteine pentru masa musculara... funda

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In sfarsit te orientezi si tu spre ce trebuie.

Pe scurt : carne, lapte, branza, oua. Mai sunt si proteine vegetale ( soia, fasole, etc. ) dar sunt considerate inferioare, deoarece nu au profil complet de aminoacizi, cele mai bune ramna tot cele animale.

Uite aici ce contin cele mai multe proteine, si cat :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Tot ce inseamna carne = proteine.

| GeosBIOS a răspuns:

Pentru masa musculara cele mai bune sunt lactatele, deoarece contin aminoacizi din care pot fi sintetizate cel mai usor proteinele proprii => masa musculara. E buna si carnea, insa o mare parte din proteinele continute in aceasta trebuiesc mai intai desfacute in substante elementare pentru a putea fi sintetizate mai tarziu proteinele specifice, ceea ce presupune pentru organism un efort in plus.

Sunt bune si verdeturile deoarece contin vitamine, cu efect direct asupra vitalitatii si starii generale.

| Serginhooo12 a răspuns:

Salut! Cele mai importante alimente sunt:branza, lapte, carne, oua si soia.
Sper ca te-am ajutat. funda?