| Maria1211 a întrebat:

Care sunt cele mai potrivite exercitii pentru fund si picioare?
Si cam in cate luni voi vedea rezultate.
Eu in general fac 60 de genoflexiuni cu picioarele departate, 50 genoflexiuni normale, 80 de poduri (nu stiu sigur cum se numeste exercitiul), 60 genoflexiuni bulgaresti la fiecare picior, 60 de fandari laterale si inca cateva exercitii carora nu le stiu denumirea laughing.
Este de ajuns?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Tocmai aici gresesti, tu repeti aceleasi exercitii si nici nu cresti numarul. Organismul se invata cu aceleasi miscari, trebuie sa VARIEZI. Si sa cresti treptat, azi 15 minute, maine 17, poimaine 20...etc.
Este plin youtubul de "legs workout, "lower body workout", inspira-te de acolo pentru alte seturi de exercitii. Si rezultatele cele mai bune le ai cand iti lucrezi intregul corp.
Si indiferent daca vrei sa te ingrasi sau sa slabesti(nu ai mentionat) alimentatia este cea mai importanta, pentru rezultate trebuie sa "lucrezi" si acest domeniu.

| Maria1211 explică (pentru nugasescusernameliber):

As vrea sa ma ingras si exercitile sunt de la 2 video-uri de pe Youtube.
Si o sa maresc numarul de repetari de la exercitii, poate vor da rezultate in acest fel, ca am observat ca nu mai obosesc sau sa simt asa tare exercitile ca la inceput ca m-am invatat cu ele.
Fac exercitii pentru fund, picioare si abdomen si mai fac ridicari pe varfuri pentru gambe, alte grupe de muschi nu cred ca as mai vrea sa lucrez.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Maria1211):

Atunci mareste intensitatea, durata pana simti din nou ca obosesti. Si daca variezi corpul nu va fi obisnuit cu noile miscari si vei vedea ca nu mai e asa usor.
Dar asculta-ti corpul! el iti spune cand mai poate si cand l-ai fortat. Personal am zile in care dupa 45 minute sunt obosita si zile in care dupa 1, 30 ore ma opresc de la sine de frica sa nu-mi puste inima.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

1,30 - am vrut sa zic o ora jumate, sa nu se inteleaga 30 de ore.

| Maria1211 explică (pentru nugasescusernameliber):

Pai din cauza asta am pus intrebarea daca este de ajuns ca simteam ca nu fac mare lucru dupa ce terminam exercitile.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Maria1211):

:)) si eu ti-am raspuns ca nu, ti-ai dat si tu seama ca nu le mai simti fiindca esti invatata cu ele. Schimba-le cu alte seturi care nu ti le-a memorat organismul, uite niste idei, in caz ca nu ai cautat singura:
https://www.youtube.com/watch?v=uLIfN-31Bgs
https://www.youtube.com/watch?v=3ru8I7LU3Dc
https://www.youtube.com/watch?v=BEehIVBk0kc
https://www.youtube.com/watch?v=11JXbBBgfWg
https://www.youtube.com/watch?v=uhbeooWA9O0

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei obtine nici un rezultat la 50-60 si 80 de miscari, se face progresiv incepand cu 100-200-300

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt o multime de cracanate pe Youtube care fac exercitii. Misto gagici -
https://www.youtube.com/watch?v=7rinLAPkB5g

| vocea a răspuns:

Genoflexiuni,fandari,etc orice exercitiu care lucreaza si in care folosesti picioarele. Esti pe drumul cel bun mai ai nevoie de o alimentatie variata continand fructe si legume.

| Hades98 a răspuns (pentru vocea):

rolling on the floor
Deci tu faci masa cu fructe si legume, nu?

| Deyne a răspuns:

Daca le faci de 3-4 ori pe saptamana + o dieta echilibrata, cu siguranta rezultatele vor aparea!

| Maria1211 explică (pentru Deyne):

Le fac in fiecare seara si incerc sa beau mai multa apa. happy

| Hades98 a răspuns (pentru Maria1211):

Intre grupe lasa 24/48 ore pauza, dupa care poti face grupa iarasi, poti face de maxim 4 ori pe saptamana o grupa gen picioare.

| keseru a răspuns:

Cumpără o coarda pentru a sări... Și încearcă să faci zilnic abdomene din ce in ce mai multe

| Laura a răspuns (pentru keseru):

Cam ce legătură au abdomenele cu picioarele?

| keseru a răspuns (pentru Laura):

Fara aia scuze

| Maria1211 explică (pentru keseru):

Nu stiu care este chiar legatura dintre abdomen si fund sau picioare, dar oricum fac si exercitii pentru abdomen. happy