| aXy99 a întrebat:

Cati carbohidrati consumati (sau ar trebui sa consumati) dupa un antrenament la sala?

In cazul meu, de regula, fac 7 exercitii a cate 4 serii, uneori mai adaug cateva superseturi/drop seturi, am 81-82kg. Are importanta si indicele glicemic sau doar sa fie carbohidrat? De regula consum legume, orez, cartofi fierti/la gratar sau cereale (ovaz/secara) pe langa pui/peste, iar uneori am impresia ca mananc prea putini. Cati mi-ati recomanda? Ma refer strict dupa antrenament, ca in total consum destui.

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scazi proteinele pentru a te ajuta. Sunt destule studii pe sportivi(naturali) care aratã ca iti e de ajuns 1-1, 5g/ kg proteine. Doar cei pe steroizi li se recomanda 2g/kg si astfel te poti indopa cu mai multi carbo simplu, te simti si mai bine, energic.

| aXy99 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic. Cei pe steroizi consuma FOARTE multe proteine. 3-4g/kg...
Ma refer la cei IFBB PRO happy

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Vreau sa incep sa ma antrenez cat mai eficient si intens, ce trebuie sa cumpar sa imi consolideze antrenamentul, stiti, nu prea am energie, ca, potential am mare, greu simt o febra, si vad ca rezultatele nu intarzie sa apara.
Ce trebuie sa fac, sa aleg prieteni?
https://www.pronutrition.ro/promotii/train-hard-pack.html
https://www.pronutrition.ro/promotii/pachet-dezvoltare-incepatori.html
https://www.pronutrition.ro/promotii/pachet-dezvoltare-basic.html
https://www.pronutrition.ro/......hey-1.html
SAU

(si ce sa aleg din ele?)

Nitro Extreme - 120capsule - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
29. 00RON
29.00RON

Mypre™ 2.0 - 30servings - Zmeura albastra

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
66. 00RON
66.00RON

Creatina Etil Ester - 180tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
28. 00RON
28.00RON

Daily Vitamins - 180tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
9. 00RON
9.00RON

Beta Alanină - 90tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
13. 00RON
13.00RON

NO2 Extreme - 180capsule - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
37. 00RON
37.00RON

Caffeine Pro - 200tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
15. 00RON
15.00RON

Tablete BCAA 4:1:1 - 120tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
30. 00RON
30.00RON

Zinc - 90tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
6. 00RON
6.00RON
UPGRADEAZĂ ACUM
Supersize to 270 tablete: Save 1. 00RON per 90 tablete

Bedtime Extreme - 2.5kg - Crema de Capsuni

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
72. 00RON
72.00RON
UPGRADEAZĂ ACUM
Supersize to 5 kg: Save -14. 00RON per 2.5 kg

Cutia pentru pastile Myprotein

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
5. 00RON
5.00RON

CLA - 180capsule - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
21. 00RON
21.00RON

Thermopure (termogenic) - 90capsule - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
16. 00RON
16.00RON
UPGRADEAZĂ ACUM
Supersize to 180 capsule: Save 3. 00RON per 90 capsule

HMB - 180tablete - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
30. 00RON
30.00RON

Impact Weight Gainer - 5kg - Fara aroma

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore
83. 00RON
83.00RON

Unt de arahide - 1kg - Original - Moale

În stoc - De obicei expediat în termen de 24 de ore

GRATUIT
Selecteaza-ti cadoul preferat
un cadou gratis
Eligibil
1/1 cadouri gratis selectate
Brownie cu proteine
Opțiuni disponibile
Active Woman Diet Capsules - 180 Capsules
Capsule pentru dieta Active Woman™ - 180capsule - Fara aroma
Peanut Butter Natural - Smooth
Unt de arahide
Original - Moale, 1 kg
DIET:GEL - Lemon & Lime
DIET:GEL - 21 x 70ml - Cutie - Lamaie galbena & Lamaie verde
Este prima ta comandă pe Myprotein? Primeşte 20% reducere la toată comanda!

-16. 60RON
Completeaza aceasta comanda pentru a castiga puncte 444 puncte de recompensa
Subtotal Coș:
443. 40RON
Sau sa iau un THEWHEY de 100 de serviri - 3 KG?
Sau astea https://b2b.bodytimero.com/ro/15736-product.html si https://b2b.bodytimero.com/ro/7950-product.html si https://b2b.bodytimero.com/ro/10420-product.html? Sunt confuz si vreau sa ma decid, care e alegerea cea mai buna? Va rog frumos, ajutor!

| aXy99 explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Nimic. Mancare multa si sanatoasa. Legume cat mai multe, fructe, cereale, oleaginoase, peste.

| aXy99 explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

De cand am inceput sa mananc mai mult si mai sanatos nu mai am probleme de genul.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns (pentru aXy99):

Nu ma simt satisfacut draga. Ahmmm o sa ma dau pe steroizi

| aXy99 explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Vezi ca daca nu mananci sanatos, in special scazut in LDL si bogat in HDL, vei avea probleme cu inima. Sa nu mai zic de post-ciclu si protectie hepatica.

Desi stiu ca glumesti happy

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns (pentru aXy99):

Nu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Daca nu glumesti cu steroizii, sper ca stii macar ce e un Pct?

| aXy99 explică (pentru Cosmin86):

El stie, dar in romana.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Scrisesem eu un comentariu lung in care spuneam teatral ca viata mea e un dans pe muzica corpului meu cu tonuri de nebunie ce ma seaca de energie si strabate biete vise clandestine, dar nuuuu, mi se fte browserul sau orice, ca dumnezeu e buuun. pupalas.

| TincutaNitu a răspuns:

Cantitatea de carbohidrați după antrenament ar trebui să fie de 1.1-1.5 g per kg corp pentru refacerea depozitelor de glicogen. Iar cantitatea de proteine să fie undeva la 0.3-0.5 g per kg corp.

| aXy99 explică (pentru TincutaNitu):

Destul de multi laughing

| aXy99 explică (pentru aXy99):

De regula consum cam 60-90g, dar nu dupa mult de la prima masa dupa sala, mai am una.
Noroc ca iau peste 0.5g proteine, deci se mai refac rezervele de glicogen si de aici. Pana la urma 2g/ kg de proteine/ zi e destul de mult.

| TincutaNitu a răspuns (pentru aXy99):

Într-adevăr, e mult. Ăsta e motivul pentru care mulți suplimentează cu pudre proteice. Poți atinge ușor cantitatea recomandată de carbohidrați după antrenament. E mai greu cu echilibrarea proteinelor. Raportul ar trebui să fie de 3-4 carbohidrați la 1 proteine (ex. dacă ai nevoie de 80 g carbohidrați, ar trebui să combini cu 20-25 g proteine).

| aXy99 explică (pentru TincutaNitu):

Proteinele le iau, deci n-am nevoie de pudre proteice (desi am si d-astea in caz de nevoie), de carbohidrati imi e mai greu pentru ca, de regula, consum multi inainte de sala (la prima masa a zilei). Plus ca incerc sa evit anumite combinatii cum ar fi carnea cu amidonoasele (care sunt bogate in carbohidrati), iar fructele le consum intre mese. Am 3g carbo la 1g proteine per total intr-o zi, dar acest raport nu este acelasi la fiecare masa. Nu vreau sa iau gainere, deoarece resusesc sa consum suficienti carbohidrati per total intr-o zi, iar acestia de regula sunt plin de zahar sau carbohidrati complecsi de proasta calitate (nu precizeaza nicaieri de unde si prin ce procedeu sunt obtinuti).

| TincutaNitu a răspuns (pentru aXy99):

Dacă eviți anumite combinații doar pentru că așa spune lumea că e bine, atunci încearcă să experimentezi acele combinații și vezi efectele pe propriul organism. Dacă ai făcut asta deja, atunci folosește trucuri precum prepararea termică a fructelor înainte de combinare și consum – eviți un eventual disconfort gastric/digestiv.
O combinație bună care conține carbohidrați și proteine este cea dintre cereale/grâne (orez, quinoa, paste integrale, pâine integrală, mei, ovăz) și leguminoase (fasole, mazăre, năut, linte).

| aXy99 explică (pentru TincutaNitu):

Nu le evit pentru ca spune lumea, le evit pentru ca nu se digera foarte bine. Cand un aliment are nevoie de pH bazic, iar altul de pH acid sa fie digerat, cred ca iti dai seama ca nu e prea favorabila digestia. Nu spun ca mananc mereu perfect, dar de regula cand mannac corect, nu am niciun discomfort. Depinde si de cantitati.
Nu vad de ce as prepara termic fructele. Ideal ar fi sa mancam legume si fructe in stare cruda, pentru a-si pastra vitaminele si mineralele (si nu numai). Sa nu mai zic ca nu imi plac (preparate termic).
Din pacate combinatia ta nu contine proteine complete, iar dupa sala ar fi indicat sa consum proteine complete. Nu stiu cat de bine se completeaza cele spuse de tine, chiar nu cunosc ce aminoacizi are fiecare aliment in parte, dar as putea incerca sa mannac la o alta masa ocombinatie de genul.