| UncolorShadow a întrebat:

Ce beneficii are inotul?

Răspuns Câştigător
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

• creste rezistenta recardio-pulmonara;
• stimuleaza circulatia sangvina;
• contribuie la mentinerea unei tensiuni arteriale stabile;
• reduce riscul bolilor cardiovasculare;
• dezvolta majoritatea grupelor musculare (mai mult de doua treimi din intreaga suprafata musculara);
• intareste ligamentele articulare, prevenind posibilele leziuni;
• imbunatateste postura corporala;
• dezvolta flexibilitatea;
• genereaza stari de bine, pozitive;
• ajuta la imbunatatirea starilor de anxietate si amelioreaza simptomele de depresie;
• relaxeaza muschii dupa stresul unei zile obositoare;
• stimuleaza cresterea si dezvoltarea fizica si psihica;
• imbunatateste dezvoltarea psihomotorie.

5 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu stau sa scriu aici chestii care oricum le gasesti peste tot
pe mine ma relaxeaza si imi creeaza pofta de mancare

| SiLaS a răspuns:

O dezvoltare musculara foarte mare, o dezvoltare cardio(inima) foarte mare, dezvolta capacitatea toracica ceea ce este dupa mine cel mai important lucru in acest sport si multe alte beneficii.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Iti dezvolta musculatura!

| Totenn a răspuns:

Iti lucreaza toti muschii si te dezvolti sanatos si mai rapid

| Grigorita_Gabriel_1979 a răspuns:

Lucreaza toti muschii si te dezvolti armonios