| Marius7121 a întrebat:

Ce bile sunt mai grele? cele de biliard sau cele de snooker?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimensiunile standard difera, nu greutatea. Exista dimensiune oficiala, dar greutatea este agreata functie de competitie si tipul mesei.
American-style pool - 57 mm (21⁄4 in)
British-style pool - 56 mm (23⁄16 in)
Snooker - 52. 5 mm (21⁄15 in)
Scaled-down pool - 51 mm (2 in)
Greutatea celor de snooker poate fi: 5. 5 to 6 oz. (156 to 170 g)
Dupa cum observi, in functie de tipul mesei, materialul bilelor fiind cam acelasi, conteaza diametrul lor. Pot fi mai grele de obicei cele de biliard decat cele de snooker (daca masa e de biliard american - 8 balls), dar mai sunt si mese tip "scaled down table", ce au bilele mai usurele.
Btw, la biliard, bila alba este un pic mai grea decat celalalte. La snooker sunt identice.

| iYuuki a răspuns:

Cred ca sunt la fel de grele.

| fotbalmessi a răspuns:

Ca sa stii snooker este acelasi lucru cu biliard deci sunt acelasi bile deci sunt la fel de grele!

Funda?

| DariQUE a răspuns:

Si eu zi tot asa cu a spus YuKi14