| StefanCristi55 a întrebat:

Ce diametru are un cos de baschet normal si la ce inaltime trebuie ridicat cosul deasupra solului? Funda!

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Conform site-ului de la adresa de mai jos diametrul ar fi de 40 de cm, iar înălţimea ar fi de 3 metri.

Succes!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Baschet

Romulus, 4 martie 2013.

3 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Are diametru de aproximativ 40 cm, iar inaltimea la care este ridicat este de 307 cm( asta la masculin, la feminin nu stiu )

| Trololoolololool a răspuns:

Sincer eu sunt la baschet si depinde, la mini baschet/baby are un diametru normal si e ridicat la 2, 15 m.
La alte categorii este inaltat la 3m.

| BiLoIoS1 a răspuns:

Salut,
Depinde si de ce mingie ai de mingie de fotbal iti trebuie 35 cm si inaltime 2 3 depinde si de marimea ta.
De mingie de baschet iti trebuie diametrul de 40 depinde de mingie cosul trebuie sa fie mai mare decat mingia cu 5 cm si inaltimea 2 3 m cat vrei tu cat ie necesar pentru tine.
Iti urez numai bine