| anna753 a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati pentru a slabi? Ma refer la exercitii cat mai clasice precum abdomenele sau flotari si cate? Eu mi as dori sa slabesc cam 8 kg pana in vara, adica ceea ce ar insemna ca m as apropia de greutatea normala pentru varsta mea

2 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Slabesti prin alimentatie, prin sport doar iti intreti si apoi modelezi corpul. 8kg pana in vara este un obiectiv destul de usor de finalizat. Informeaza-te despre ce inseamna alimentatie deficitara (deficit caloric-consumi mai putine calorii decat arzi) tot ce trebuie sa faci este sa te joci cu cifrele respectic calorii; macronutrienti. Renunti la calorii nedorite, "ascunse" adica prajeli, sucuri, fastfood, patiserii, fainose etc. Daca vrei iti poti alege o zi o data la 1 saptamana sau 2 saptamani cum vrei, o zi in care sa-ti faci poftele. Pe langa exercitii fizice (si iti recomand sa-ti lucrezi tot corpul) poti sa alergi (mai arzi niste calorii) e frumos afara poti iesi cu role, bicicleta habar n-am, poti trece si pe la înot. In general activitate nu sedentarism. Succes.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Redu-ti carbohidrantii(mai ales cei rafinati-zahar, paine alba, orez, cartofi, paste) cat de mult poti si vei vedea ca vei slabi fara alte mari eforturi. Sportul recomandat in slabire sunt exercitiile cardiovasculare, adica orice iti accelereaza metabolismul, te face sa transpiri, sa elimini grasimea.