| AvalohAlyn a întrebat:

Ce faceti la educatie fizica? Nu credeti ca in loc de obisnuitele si plictisitoarele exercitii fizice ar trebuie sa se joace mai mult fotbal,handbal, baschet.De ce nu se promoveaza mai mult jocurile de sport? Ar fi mai atractiv si benefic un joc in echipa.Voi ce faceti la educatie fizica?

15 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Te inseli; e mult mai benefic sa faceti plictisitoarele exercitii decat sa jucati fotbal
Fotbal se poate juca si acasa, dar generatia voastra prefera FIFA si Metin

| adrian972 a răspuns:

Se fac multe "exercitii plictisitoare" cum spui tu deoarece sunt necesare pentru dezvoltarea ta fizica. Ar fi benefic si atractiv promovarea jocurilor de sport daca s-ar face niste activitati extrascolare.

| AvalohAlyn explică (pentru greyhound):

De ce e mult mai benefic? Eu zic ca jocul in colectiv, de echipa, de performanta sau de placere e mult mai placut si util.Ce treaba are Fifa si Metin? Vezi ca dai pe langa intrebare.

| greyhound a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si eu ziceam la fel la tine, dar acum stiu ca profesorul avea dreptate sa faca exercitii.
fotbalul o fi el placut, dar util nu e ca in afara de cardio nu foloseste la nimic
dar exercitiile pe care le faceti va ajuta la conditia fizica
Cat despre metin ideea e urmatoarea : in ziua de azi cand majoritatea copiilor nu fac sport ci o freaca pe facebook exercitiile alea sunt cu atat mai mult folositoare
daca s-ar face 4-5 ore de sport pe saptamana, cu un profesor care stie ce face, eu n-as mai citi de miile de cazuri de copii de 14 ani care vor sa mearga la sala ca sunt prea slabi

| Weider a răspuns:

Spui gresit, nu e plictisitor, pentru ca nu ai rabdare, ajuta mult la formarea, antrenarea oaselor, dezvoltare fizica. Daca nu o sa faci educatie fizica, dupa ce ai terminat liceul, peste cativa ani e imposibil sa nu-ti para rau ca nu ai facut educatie fizica. (e foarte important pentru organism)

| Nickname1890 a răspuns:

Depinde mult de profesor, unii ii lasa pe elevi sa joace fotbal cu altii fac exercitii fizice.

Dar au si exercitiile alea rostul lor, ca doar ora se numeste educatie fizica nu fotbal sau handball.

Gandeste-te la copii care nu au facut sport in viata lor, trebuie sa stie si ei ce inseamna un exercitiu facut corect, cum se sare capra etc.

Vorba lui greyhound, fotbal poti sa joci si dupa scoala.

| nonameih0000 a răspuns:

Noi nu facem NICIODATA incalzirea aia banala, mereu baschet in sala, sau afara fotbal/handbal sau probe de rezintenta, ned ture de teren, sau saritura in lungime happy P.S.: INCALZIREA E NASOALA! big grin

| hibrid112 a răspuns:

Performanta nu se mai face in scoli! Si app fotbalu e sport pentru inculti barbari.Si acele exerciti sunt utile pentru, a face prostu un corp dezvoltat.

| Resurrection a răspuns:

Ce fac eu la ed.fizica?

Pai intram in sala, profu' face prezenta, fetele ies afara la volei iar noi baietii jucam fotbal pana la sfarsitul orei big grin rareori facem exercitii de antrenament.

| Nickname1890 a răspuns (pentru nonameih0000):

Sa vezi tu cat de "nasoala" e incalzirea cand o sa faci vreo intindere sau ruptura musculara.

| nonameih0000 a răspuns (pentru Nickname1890):

E problema mea!

| Nickname1890 a răspuns (pentru nonameih0000):

Asa e big grin

| sodobar a răspuns:

La noi e super, profu ne da mingea si noi dam drumu la joc, fara incalzire, ne lasa sa facem ce vrem:sa injuram etc., el nu se supara

| LegionarulRoman a răspuns:

De acord.Insa icalzirea si gimnastica de incalzire, tot este necesara. Nu sunt de acord cu acordarea notelor pe gimnastica (gen rostogoliri, rostogoliri inverse -caci nu toata lumea le poate face ), pe alergare viteza(caci nu toti suntem la fel de rapizi) sau pentru saritul in lungime, al caprei etc. Acestea ar trebui facute doar de cei care simt ca au valente catre sport si isi ocupa ziua cu mult sport.Scoala nu trebuie sa devina o povara, sa vi cu groaza cu gandul ca nu sti sa te rostogolesti sau sa sari peste o capra inalta. Tatal meu, la educatie fizica(acum vreo 40 de ani) jucau fotbal. BVaietii se imparteau in doua echipa conduse de doi profesori, iar iarna jucau sah, sportul mintii.
Parerea mea este ca o viata echilibrata o reprezinta preocuparea pentru meseria pe care o profesezi, sport, si credinta.Se completeaza.

P.S: nu cred ca rostogolirile, gimnastica(de la scoala), saritul caprei te vor ajuta sa ai un corp echilibrat; eu nu pot sa ma rostogolesc(nu vreau sa devin Steven Segal), insa pot sa fac tractiuni; altul se da peste cap, insa nu poate sa faca tractiuni

| Papillon09 a răspuns:

Pentru inceput este bine sa se faca niste exercitii fizice, pentru a-ti pregati muschii si organismul pentru un joc de echipawinking apoi poti juca ce doresti, cat doresti, dar este bine sa se faca si putina incalzire inainte. happy