| Lov3rBoy a întrebat:

Ce grupe sa lucrezi de luni pana vineri?
Cat timp? Sa folosesc proteine?

Răspuns Câştigător
| Jambooja a răspuns:

JohnnyBi te rog sa nu mai oferi astfel de raspunsuri care le auzi in fata blocului de la copiii care nu au tinut niciodata o gantera in mana.
In primul rand proteinele sau suplimentele sunt aceeasi chestie in intrebarea baiatului.
In al doilea rand "apa de 5 ori pe zi", adica daca beau 100 ml de 5 ori pe zi, in total 0.5L inseamna ca ajung Arnold, nu? GRESIT.

Hai sa te informez corect din propria experienta (si nu din cea obtinuta din cartier cu baietii).
In primul rand daca vrei sa lucrezi pentru masa musculara (adica sa pui muschi pe tine) ai nevoie in general de 3 antrenamente pe zi care sa nu dureze mai mult de 90 minute (insa asta difera si de tipul somatic care il ai).
Antrenamentele se fac separat, astfel:
O grupa mica cu una mare intr-o zi.
Ex. biceps cu piept. triceps cu spate. umeri cu picioare.

Restul muschilor, gen trapez, abdomen, antebrat etc le poti lucra in pauze.

Proteinele sunt esentiale in dezvoltarea muschilor. Gandeste-te ca atunci cand faci exercitii consumi de 5 ori mai multa energie si resurse ale corpului. Ai nevoie de carbohidrati pentru energie si de proteine pentru refacerea si cresterea muschiului.
Este esential ca in zilele fara antrenament sa bei cel putin 2 l apa si in zilele cu antrenament sa bei chiar si 4-5 l apa.

Ai nevoie obligatoriu de cel putin 8 ore de somn pe noapte.

Mesele trebuie sa fie medii si dese. Adica sa nu mananci de 3 ori pe zi ca porcul, ci de 6 ori dar bine (alea 3 mese le poti imparti). Daca faci cu mesele cum ti-am scris si respecti si restul crede-ma ca vei avea rezultate vizibile din prima luna, iar daca vrei sa ajungi sa se uite lumea pe strada la tine si sa zica: "Wow ce bine arata asta" ai nevoie de aproximativ 3 ani de sala intensa.

Totul se rezolva cu rabdare.

| Lov3rBoy explică (pentru Jambooja):

Spune-mi asa : Luni lucrezi : grupa x grupa y
Marti lucrezi :
miercuri..joi..vineri
Sa nu uiti sa adaugi si abdomenul in una din zile.

| Jambooja a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Personal lucrez astfel:
Luni. Piept 4 exercitii de cate 4 serii a cate 6-8 repetari.
Biceps 3 exercitii de cate 4 serii a cate 10-12 repetari.

Miercuri: Spate (idem cum e la piept).
Triceps (idem cum e la biceps).

Vineri: Umeri (idem cum e la biceps).
Picioare (idem cum e la piept).

Abdomenul il poti include la finalul fiecarui antrenament. Ideea e ca daca vrei patratele nu le vei obtine prin abdomene, ci prin dieta.

In lunile de masa musculara am grasime pe burta si nu se vede nimic frumos, dar cand intru la definire in maxim o luna jucam X si 0 pe abdomenul meu.

| Lov3rBoy explică (pentru Jambooja):

Ce fel de dieta? Ce definire?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jambooja):

"In primul rand proteinele sau suplimentele sunt aceeasi chestie in intrebarea baiatului"

sa invete sa se exprime intai.

| Jambooja a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Nu am cum sa scriu in amanunt totul, ca eu am invatat asta in ani. Nu poti invata de pe TPU tot ce vrei sa stii. Gandeste-te ca sunt carti care te invata asta, deci e mult de scris.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu, fara proteine. doar apa de 5 ori pe zi. proteinele exista in orice rahat mananci de la carne la legume. deci nu folosesti proteine = post negru = mori. hai sa facem diferenta intre proteine si suplimente nutritive. asta este diferenta. deci cu suplimente = cresti mai repede. fara suplimente = mai incet. de aceea se numesc SUPLIMENTE. adica AJUTA. nu-i asa ca e misto ca le-a dat o denumire atat de logica?

ce grupe? TOATE. sau vrei doar piept, biceps si patratele ca toti cocalarii?

cat timp? ani de zile de munca