| LoOvE a întrebat:

Ce inseamna la handbal feminin Jocurile Olimpice de la Londra (JO)? De ce de disputa aceste "jocuri olimpice"? Despre ce e vorba? La cati ani se organizeaza?

1 răspuns:
| adrianc2007 a răspuns:

Jocurile Olimpice reprezinta o competitie sportiva la care participa sportivi din majoritatea tarilor din lume, fiecare reprezentandu-si tara si incercand sa aduca cat mai multe medalii patriei pe care o reprezinta.
Jocurile Olimpice cuprind o serie larga de sporturi, printre care si handbalul.
Jocurile Olimpice de la Londra reprezinta urmatoarea competitie olimpica ("Olimpiada") si se va desfasura in Londra, Anglia in 2012.
Jocurile Olimpice se organizeaza din 4 in 4 ani.