| Ionut12437 a întrebat:

Salut,am o curiozitate,cum se masoara mărimea glonțului? 7, 62×39 insemna lungimea ori lățimea?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

7,62 este diametrul glontului respectiv distanta dintre ghinturile tevii. La armele cu teava ghintuita.
39 este lungimea lui.
In milimetri, pe masuri europene.

| adryang78 a răspuns:

Diametrul.
7,62, de exemplu, este diametrul glonțului folosit preponderent la PM (pistol mitralieră), arma uzuală, în cele mai multe cazuri, pe când stagiul militar încă mai era obligatoriu.
Ca fapt divers și ca o curiozitate, pe timp de război, fabricile de țigarete deveneau fabrici de muniție, fiindcă țigaretele aveau exact același diametru. happy

| eliancodrut a răspuns:

7, 62 mm este calibrul vechiului pistol mitraliera denumit si Kalasnickov md. 1963. In prezent pistoalele mitraliera au calibrul Tot atat are si pusca mitraliera. In prezent in dotarea armatei este pusca automata calibru 5, 45 mm md. 1986.
Deci calibrul este departarea dintre doua ghinturi opuse ale tevii armei. Un glont are cu 2 sutimi diametrul mai mare decat calibrul tevii.
Ceea ce ai scris tu este diametrul si lungimea glontului, probabil.

| Torrpi a răspuns:

Latime? Glontul e plat?