| Mâcrofon a întrebat:

Ce jocuri cu mingea de fotbal stiti in afara de cele pe care le stiu eu ( fotbal, miuta, 11 maci, victoria, ridicata, obligata, 101, corola, 21 ) daca stiti altele scrieti cum se numesc si cum se joaca happy funda

5 răspunsuri:
| Z4z4 a răspuns:

Un joc frumos ar fi sechiate laughing nu stiu daca asa se scrie da in fine...
este nevoie de o poarta si o minge, bineinteles si jucatori. Echipele sunt formate din 3-4-5 oameni ( 2 echipe )
Fiecare echipa respectiv fiecare jucator trebuie sa dea un sut la poarta (preferabil gol big grin ) in caz ca vreun jucator din cei 5 din echipa dversa o deviaza in corner se executa lovitura de la colt.
Daca jucator da peste sau pe langa poarta se pune 1 punct pct. penalty ( la 3 pct. penalty ). Daca jucatorul da pe poarta iar portarul respinge iar toti coechipieri celui care a sutat trebuie sa paseze sa ajunga la poarta si sa inscrie, dar dintre cei 5 ( 4 sau 3 ) din poarta trebuie sa iasa toti la interceptie in afara de unul care ramane portar, am uitat sa spun ca toti jucatorii din echipa portarului trebuie sa incerce sa eu paseze acestuia astfel incat portarul sa o prinda in mana. Daca dupa aceasta faza jucatorii care au sutat, incercand sa paseze si sa inscrie dau pe langa sau peste nu se va pune nici un pct. la penalty
Jucatorii hotarasc pana la ce scor se joaca!
funda?

| Einformatii a răspuns:

La mine in scoala cel mai poplar spor cu mingea e Tenisul de picior! ca si cum ai juca tenis cu racheta, dar joci cu piciorul.super joc!

| Lebăda a răspuns:

1. Nemteasca
cel mai celebru joc care se joaca cu mingea de fotbal, necesita minim 3 jucatori, si o minge si o poarta. Numarul de jucatori poate fi oricat de mare, dar mai mult de 6-7 e non-sens.

Principiul e simplu: unu dintre jucatori are rol de portar. La inceput se alege prin diverse metode portarul (tragere la sorti, sau prin "obligatea la bara " - cine pierde intra in poarta, sau se fac duble si cine face cele mai putine e portar).

Ceilalti jucatori fac o echipa care au ca scop sa dea gol portarului. Ei paseaza cu ideea ca intre pasa decisiva si sutul spre gol, mingea sa nu atinga pamantul. (adica o centare).
Daca se marcheaza gol valabil, el este contabilizat in contul portarului.
Daca se rateaza, sau mingea iese din teren, sau se marcheaza un gol nevalabil, cel care a ratat intra in poarta. Practic orice rateaza poate intra in poarta.
Cand portarul de ocazie atinge un anumit numar de goluri, paraseste jocul.
In final raman doar 2 jucatori, si cine are cele mai putine luate, e castigator.
Golurile au puncte diferite. Un gol cu capul = 2p, calcaiul, genunchiul 5p.
In general parasesti jocul la 6 luate.
Daca n`ai inteles iti mai explic.

| Basketball23 a răspuns:

Pai eu mai stiu si Turnul Frantei se numeste si se joaca cu mingea de basket. Trebuie sa te pui sub cos si sa incerci sa nimeresti cosul ( dar bine nici prea sub cos) apoi daca ai nimerit iei fiecare loc de langa panoul de basket si incerci cine ajunge primul inapoi sub cos castiga tongue

| alisuka_8196 a răspuns:

Eu mai stiu inghetata se joaca:-deci u ai mingea in mana si spui spre ex numele nusk cui cine mai joaca cu tine si daca nu o prinde e inghetathee hee

sau racit bonlav ceva in genul de mai sus numai ca dupa ce scapa mingea pers respectiva e racit dp bonlav dp in coma dp pe moarte si dp mort si pierde

sau ratele si vanatorihee hee

cam atatbig grin