| Pacquiao a întrebat:

Ce muschi lucreaza tractiunile cu priza apropiata(foarte apropiata) happy? Dar cele cu priza larga? Care este diferenta? big grin Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| hypothesis a răspuns:

Tractiunile cu priza apropiata (pozitia supinatie-adica cu palmele inspre tine) lucreaza majoritare (in proportie de 70%) spatele (marele dorsal in si grupele aferente), dar si bicepsul si antebratul (proportie de 30%), in schimb cele cu priza larga lucreaza tot aceste grupe, principala fiind spatele (90%) si doar 10% biceps si antebrat. Am dat procentele ca sa poti intelege cum sta treaba. Iti propun aceste exercitii sa le faci consecutiv, prima data cele cu priza larga, iar a doua oare cele cu priza apropiata, in continuare mai poti face intreptari (tot 3-4 serii) si ca ultim exercitiu ramatul (de orice fel, fie cu gantera/haltera/alte aparate). Si cam asta-i spatele.

2 răspunsuri:
| Pacquiao explică (pentru hypothesis):

Fac tot felul de tractiuni happy Dar ramat si indreptari nu prea...stiu ca tractiunile ajuta la latirea spatelui...ramatul si indreptarile la ce ajuta? happy

| hypothesis a răspuns (pentru Pacquiao):

Intarirea si dezvoltarea celorlalti muschi ai spatelui. Spatele si in general grupele mari de muschi (precum picioarele, pieptul si spatele) sunt formati din 3-4 si chiar 5 parti. Noi la un antrenament trebuie sa le cuprindem pe fiecare pentru a-i lucra. Cum tractiunile lucreaza marele dorsal (partea cea mai mare din spate), asa si ramatul, indreptarile lucreaza spre exemplu alte parti ale spatelui:lombari, muschii oblici, etc.